instalacja ogrzewania nadmuchowe piec nadmuchowy

Piece nadmuchowe. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Piece nadmuchowe charakteryzują się wysoką wydajnością. Schemat działania ogrzewania nadmuchowego polega na podgrzewaniu powietrza w zamkniętym obiegu. Źródłem ciepła w pomieszczeniach są kratki wentylacyjne, umiejscowione zwykle w okolicach drzwi i okien. Tego typu rozwiązanie zyskuje na popularności w nowoczesnym budownictwie, ponieważ pozwala na podniesienie estetyki wnętrz.

Jak działa piec nadmuchowy?

Generatorem ciepła w całej instalacji jest piec nadmuchowy. Powietrze jest zasysane do pieca przez punkt zwany czerpnią, podgrzewane, a następnie dystrybuowane do pomieszczeń poprzez kratki wentylacyjne. W piecu znajdują się specjalne filtry oczyszczające powietrze, a niektóre typy urządzeń mają także funkcję nawilżania i jonizacji. Piece nadmuchowe najczęściej zasilane są gazem.

Specjaliści z firmy Kotło-Bud Osiek podkreślają, że ten typ ogrzewania to ogrzewanie bezpośrednie, zatem nie są wymagane grzejniki, rury ani obieg wody. Do wykonania całej instalacji potrzeba użyć dobrej jakości przewodów, najlepiej, jeśli wykonane są z ocynkowanej blachy lub włókna szklanego.

Zalety ogrzewania nadmuchowego

Do podstawowych zalet ogrzewania ciepłym powietrzem należy wysoka sprawność instalacji i niskie koszty eksploatacji, co jest zgodne z założeniami dyrektywy ecodesign. Brak elementów pośrednich, czyli rur i grzejników, pozwala na szybkie i równomierne rozprowadzenie ciepła po pomieszczeniach. Ogrzewanie nadmuchowe pozwala na estetyczne wykończenie wnętrza, małe kratki nawiewne mogą być zamontowane na sufitach lub w podłodze.

Za pomocą instalacji nadmuchowej powietrze w domu może być nawilżane, co umożliwia centralny nawilżacz zamontowany w głównym kanale rozprowadzającym. Dzięki zainstalowaniu filtra elektrostatycznego powietrze w domu charakteryzuje się ujemną jonizacją, a to oznacza, że jest wolne od zanieczyszczeń, grzybów, pleśni i kurzu. W okresie letnim instalacja może działać jak wentylacja mechaniczna, potrzebne są jedynie dodatkowe przewody, odpowiadające za wymianę powietrza. Funkcjonalność instalacji można też poszerzyć poprzez montaż klimatyzatora.

Wady ogrzewana nadmuchowego

Instalacja ogrzewania nadmuchowego wymaga zastosowania dość obszernych rur, które trzeba ukryć w stropie lub ścianach. Dlatego system nadmuchów należy zaprojektować i zamontować na etapie budowy domu, jego późniejszy montaż może być dość skomplikowany. Mankamentem takiego rozwiązania jest też szybkie wychładzanie pomieszczeń w razie awarii prądu ze względu na brak efektu promieniowania.

Materiał partnera