Budowa domu na gruntach rolnych

Perspektywy zabudowy na gruntach rolnych

Grunty rolne pod zabudowę, choć w celu ich nabycia wymagają wielu formalności, to posiadają także bardzo dużo istotnych walorów. Takie działki często usytuowane są w pięknej okolicy, a także w większości przypadków można nabyć je w znacznie niższej cenie niż działki budowlane. Poszukiwania idealnego terenu pod inwestycję budowy domu bardzo często wiąże się z elementami, które są istotne z punktu widzenia przyszłego mieszkańca. Nie zawsze jednak na każdej działce rolnej można wybudować dom. Jakie kryteria musi spełniać grunt rolny, aby móc się budować?

Kiedy można budować dom na gruncie rolnym?

Zgodnie z przepisami uregulowanymi prawnie, na działce rolnej dom może bez przeszkód wybudować rolnik. Jest to możliwe wtedy, gdy taki dom zalicza się do zabudowy zagrodowej – a więc poza samym budynkiem mieszkalnym na działce znajdują się również zabudowania gospodarskie. W przypadku osób, które nie mają nic wspólnego z rolnictwem, również istnieje pewne odstępstwo, które umożliwia budowanie domu na gruncie rolnym.

Budowa domu na gruntach rolnych jest uwarunkowana przepisami określającymi klasę użyteczności terenu oraz jej zabudowy. Przed dokonaniem zakupu działki, warto jednak zapoznać się z zasadami zawartymi w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.  Taki dokument określa rodzaje zabudowy, jaka może powstać na danym terenie. Jeśli w MPZP zawarty jest zapis przeznaczenia gruntu na cele rolnicze, zbudowanie domu na takim terenie może być utrudnione. W takiej sytuacji należy złożyć odpowiedni wniosek o zmianę przeznaczenia gruntu. Jeśli decyzja organu będzie pozytywna, MPZP zostanie zmieniony, a tym samym możliwe będzie wykonanie budowy domu na danym terenie.

Jeśli działka nie jest objęta MPZP, należy wówczas złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Po otrzymaniu obu dokumentów trzeba wystąpić o wyłączenie działki z produkcji rolnej. Warto pamiętać, że grunty klasy IV, IVa, IVb, V oraz VI nie mogą uzyskać decyzji odmownej.

Dlaczego warto rozważyć możliwość budowania domu na działkach rolnych?

Grunty rolne bardzo często położone są na malowniczym terenie. Dzięki swojej lokalizacji posiadają również niskie ceny w porównaniu do tych znajdujących się w mieście. Przed dokonaniem zakupu, warto jednak mieć pewność, że wartość danego terenu jest faktycznie miarodajna z jej stanem.

Jak mówi rzeczoznawca majątkowy z Biura Wyceny Nieruchomości Valia oferującej wyceny gruntów: Przed podjęciem decyzji o zakupie działki, warto poznać wartość danego terenu. Wartość działek ulega nieustannej zmianie w czasie i zależy od wielu różnych czynników – lokalizacji, wielkości gruntu, otoczenia oraz zagospodarowania terenu. Na cenę danego terenu ma także wpływ sąsiedztwo budynków oraz ogólny charakter okolicy.

Decydując się na zakup gruntu rolnego, zaleca się wcześniej skorzystanie z oferty profesjonalnych rzeczoznawców majątkowych, którzy pozwolą wycenić dany teren. Doświadczeni rzeczoznawcy operujący dużą wiedzą to gwarancja fachowej wyceny.

Materiał partnera