Pellet drzewny – charakterystyka i korzyści ze spalania

Pellet drzewny, czyli ekologiczne paliwo energetyczne

W dzisiejszych czasach moda na ekologiczny styl życia to bardzo silny trend, który dominuje w wielu sferach codziennego życia. Chcemy zdrowiej jeść, dbamy o recykling odpadów, stosujemy nowoczesne technologie ekologiczne. Dobrą praktyką jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii i stosowanie opału przyjaznego środowisku, czego przykładem jest pellet. Czym charakteryzuje się ten rodzaj paliwa?

Czym jest pellet?

Pellet to nowoczesny, w pełni ekologiczny produkt grzewczy. Ponieważ jest w pełni wytwarzany z biomasy, stanowi znakomitą alternatywę zarówno dla tradycyjnych paliw, takich jak węgiel czy olej, jak również dla ekogroszku. Do produkcji pelletu wykorzystuje się różnego rodzaju odpady roślinne, w tym słomę, pestki czy korę. Największą wydajność energetyczną zapewnia pellet drzewny. Biopaliwo to wytwarzane jest przede wszystkim z odpadów produkcji drzewnej, a więc głównie z resztek surowców tartacznych, w tym trocin, wiórów oraz zrębków. Tego typu biomasa poddawana jest procesowi sprasowania bez udziału lepiszcza i innych substancji dodatkowych, by w rezultacie otrzymać drobny granulat drzewny w formie niewielkich pałeczek, które stanowią czyste paliwo ekologiczne. Można nim opalać zarówno budynki mieszkalne, np. domy jednorodzinne, jak i obiekty użytkowe wyposażone w przystosowane kotły, piece czy kominki. Obecnie pellet zyskuje na znaczeniu i ma coraz więcej zastosowań.

Zalety pelletu

Dobrej jakości pellet pochodzący od sprawdzonych dystrybutorów, takich jak firma Krex, to dzisiaj silna konkurencja dla pozostałych paliw. Jakie korzyści płyną ze stosowania pelletu w charakterze źródła energii cieplnej? Do zalet tego biopaliwa zaliczamy przede wszystkim:

  • Ekologiczny skład – pellet powstaje w 100% z biomasy, czyli odnawialnego źródła energii;
  • Wydajność – pellet drzewny to paliwo wysoce efektywne;
  • Ekonomiczność – pellet jest stosunkowo tani, a jego spalanie ekonomiczne np. w porównaniu z olejem;
  • Bezpieczne dla środowiska spalanie – pellet drzewny wyróżnia się niskim poziomem wilgoci, nie emituje on szkodliwych substancji w trakcie spalania, a ilość produkowanego popiołu jest niewielka;
  • Komfort obsługi – pellet można łatwo przechowywać i transportować;
  • Bogaty wybór technologii – na rynku dostępnych jest wiele urządzeń grzewczych na pellet, a tradycyjne kotły czy piece można łatwo przystosować do spalania tego paliwa. Urządzenia te mogą być przy tym w pełni bezobsługowe, a więc wygodne w użytkowaniu.

Biorąc pod uwagę tak wiele zalet pelletu, nie dziwi fakt, że to biopaliwo nieustannie zyskuje na popularności.

Materiał partnera