pellet

Pellet a brykiet – czym się różnią?

W dobie rosnącego zainteresowania kwestią ochrony środowiska, coraz więcej osób decyduje się na porzucenie ogrzewania swoich domów węglem i poszukuje alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest korzystanie z biopaliw pod postacią pelletu lub brykietu. Choć bardzo często oba te terminy używane są zamiennie, to w rzeczywiści odpowiadają one zupełnie różnym produktom. Jakie są różnice między nimi?

Charakterystyka pelletu

Pellet to materiał opałowy wytwarzany z biomasy, a więc odpadów pochodzenia biologicznego, takich jak trociny, kora drzewna, pestek, łupin orzechów, słomy. Odpady te poddawane są rozdrobnieniu, zmieszaniu i następnie prasowane w specjalnych urządzeniach. Wysokie ciśnienie oraz temperatura towarzyszące temu procesowi pozwala wytworzyć twarde, zwarte granulki o średnicy zazwyczaj od kilku do kilkunastu milimetrów.

– Tak uzyskane paliwo charakteryzuje się dość wysoką, bo wynoszącą około 20 MJ/kg kalorycznością – mówi specjalista firmy NeopelletPozostałe zalety pelletu to między innymi niska zawartość wilgoci oraz popiołu, dzięki czemu palenie tym materiałem jest bardziej wydajne, ekonomiczne i komfortowe, niż używanie węgla czy drewna.

Bardzo ważnym atutem pelletu jest jego ekologiczność – w procesie spalania uwalniany jest węgiel, który został wcześniej wchłonięty z atmosfery przez rośliny, użytych do pozyskania materiału na pellet. Biorąc pod uwagę fakt, że materiał ten stanowią zazwyczaj odpady powstające w wyniku innych procesów produkcyjnych (np. cięcia drewna), można śmiało stwierdzić, że spalanie pelletu pozwala znacząco zredukować emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Charakterystyka brykietu

Podobnie jak pellet, brykiet wytwarzany jest z rozdrobnionego materiału, który został następnie poddany prasowaniu w warunkach wysokiego ciśnienia. Istnieje jednak sporo różnic między nimi. Przede wszystkim – wykorzystany materiał. Do produkcji brykietu poza odpadami z produkcji drewna wykorzystuje się między innymi torf oraz węgiel drzewny. W wyniku prasowania otrzymywane są bryłki wielkości kilku centymetrów. To druga ważna różnica – brykiet jest większy od pelletu i ma nieco inny kształt. Brykiet również jest paliwem ekonomicznym, ponieważ emisja zanieczyszczeń jest w jego przypadku bardzo niewielka, komfortowym w użytkowaniu i wydajnym, choć jego kaloryczność jest zazwyczaj nieco niższa.

Podsumowując – pellet drzewny i brykiet, choć wytwarzane podobnymi metodami i z podobnych surowców, nie są jednym produktem. Odróżnić je można od siebie przede wszystkim po kształcie i wyglądzie. Ponadto różnią się one między sobą takimi wartościami jak zawartość wilgoci i popiołu oraz kaloryczność, które decydują o wydajności ich spalania oraz ilości uzyskiwanego ciepła.

Materiał partnera