Panele imitujące drewno. Zakup wart rozważenia?

Podłoga o wyglądzie drewna idealnie komponuje się z różnorodnymi aranżacjami. Możliwość wyboru poszczególnych dekorów sprawia, że wiele osób ceni sobie taki element wystroju. W porównaniu do drewna litego, panele wysokiej jakości imitujące drewno są nieporównywalnie dużo trwalsze, odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, a także tańsze i znacznie łatwiejsze podczas montażu. Panele podłogowe można układać na wiele sposobów, np. istnieją już panele, które można układać w jodełkę, a zastosowane w niektórych z nich nowoczesne technologie pozwalają na ich montowanie nawet w takich pomieszczeniach jak łazienka.

Różnice między panelami a drewnem litym

 Drewno uważane jest za ponadczasowy materiał, który w zależności od rodzaju, można wpasować w każde wnętrze. Podłoga wykonana z naturalnego drewna litego wymaga jednak odpowiedniego przygotowania desek, impregnacji i konserwacji co pewien okres czasu, a także o dbanie i delikatne obchodzenie się z taką podłogą, by cieszyć się pięknym wyglądem dłużej niż chwilę. Naturalne drewno ma także tendencję do utraty koloru, co stwarza przebarwienia, które dla wielu osób wydają się nieestetyczne. W przypadku paneli podłogowych wystarczy zwykłe zmiatanie brudów i mycie lekko wilgotnym płaskim mopem, by zachować ich pierwotny wygląd. Za panelami przemawia przede wszystkim ich niezwykła trwałość, czego nie można powiedzieć o desce warstwowej czy nawet litym drewnie, a także łatwy montaż. Poza docinaniem ich pod ścianami, położenie paneli nie sprawia większych problemów. Nie wymagają one klejenia, dzięki czemu w razie potrzeby bez problemu można je zdjąć.

 Duży wybór, niskie ceny

 Warto także wspomnieć o cenie. Podłoga wykonana z litego drewna to koszt znacznie wyższy niż panele. Cena wzrasta wraz z gatunkiem drewna –więcej zapłacimy za gatunki egzotyczne niż za popularne drzewa europejskie. Dostępność niektórych gatunków jest także ograniczona. W przypadku paneli wybór rodzajów imitujących drewno wybór jest o wiele większy, a ceny za nawet najdroższe i najlepsze produkty są i tak niższe od słabej jakości deski. Do wyboru są panele podłogowe laminowane lub tak zwane panele winylowe, czyli podłogi LVT.

Panele w łazience?

Pod względem estetyki drewno doskonale prezentuje się także w łazienkach. Nie jest to zbyt popularny materiał ze względu na działanie wilgoci, które je niszczy. Niektórzy producenci oferują jednak panele wysoko odporne na działanie wody. Ekspert ze sklepu EuroFloors tłumaczy:

Oprócz ochronnej powłoki zewnętrznej, część luksusowych podłóg laminowanych ma specjalnie zabezpieczone krawędzie. Specjalna technologia Hydrofobowa np. BerryAlloc Eternity HydroPlus  , działa odpychająco na płyny i nie pozwala im na łatwą penetrację v-fugi Dzięki temu takie panele laminowane można wprowadzić także w pomieszczeniach takich jak łazienka. W przypadku łazienek, wartym wspomnienia są również podłogi LVT, czyli tzw. panele winylowe, podłogi które z uwagi na bardzo wysoką odporność na wodę można stosować bez przeszkód w łazienkach, a także z uwagi na małą grubość (od 2 do 5mm) sprzyjają szybkim remontom bez kucia starej podłogi.

Materiał partnera