profile okienne

Pakiety szybowe i ich znaczenie w konstrukcji okien

Każdy inwestor na pewnym etapie budowy lub projektowania obiektu, musi wybrać okna. Poza aspektami estetycznymi niezwykle ważne są parametry techniczne takiego elementu. Jednym z kluczowych czynników są tutaj szyby, ponieważ to one zajmują większość powierzchni okna. Uzależniona jest od nich między innymi izolacyjność cieplna, która może mieć wpływ na wysokość rachunków. Jakie znaczenie mają pakiety szybowe w konstrukcji okien? Podpowiadamy.

Czym są pakiety szybowe ?

Określenie pakiety szybowe odnosi się do najważniejszego elementu okna, czyli szyb. Jednak ze względu na to, że obecnie producenci nie oferują już opcji jednoszybowej, mówi się o tzw. pakietach, czyli dwu- lub trzyszybowych zestawach. Oddzielone są one ramką dystansową i wypełnione gazami szlachetnymi. Przeważnie stosuje się w tym celu argon lub krypton, ponieważ poprawiają one właściwości termoizolacyjne okien. Przestrzeń oddzielająca poszczególne szyby, nazywana jest komorą. 

Czasami dodatkowo nanosi się powłokę z tlenków metali szlachetnych, której zadaniem jest poprawienie własności termicznych okna. Przepuszcza ona światło i energię słoneczną, ale blokuje możliwość ich wydostawanie się z pomieszczenia na zewnątrz. Dzięki temu jest w stanie zmniejszyć utratę ciepła nawet o 50% w porównaniu do elementów nieposiadających takich powłok.

Ramka dystansowa z kolei dzieli szyby znajdujące się w oknie na odpowiednie odległości. Może być ona gięta lub cięta w rogach. Lepiej zdecydować się na to pierwsze rozwiązanie, ponieważ to drugie może być mniej szczelne. Dodatkowo w pakietach szybowych czasami znajdują się szyby przeciwsłoneczne, akustyczne, bezpieczne lub termoizolacyjne. Charakteryzują się one różnymi właściwościami, które są indywidualne dobierane w zależności od potrzeb klienta.

Znaczenie pakietów szybowych w konstrukcji okien

Inwestorzy często decydują się na pakiety szybowe na wymiar. Katowice to miasto, w którym firma Aluwood świadczy swoje usługi i zaopatruje klientów. Elementy te mają największe znaczenie jeżeli chodzi o termoizolacyjność cieplną okien, czyli parametr Uw. Wpływa na nią między innymi:

  • współczynnik Ug pakietu szybowego, czyli przenikalności cieplnej,
  • parametry konstrukcji,
  • rodzaj użytej ramki,
  • montaż. 

Uw okna nie powinno być większe niż 0,9 W/m2*K, choć im mniejszy ten współczynnik, tym lepsza izolacja. Z tego powodu obecnie stosuje się pakiety trzyszybowe wypełnione gazami szlachetnymi. Gwarantują one bardzo dobrą izolacyjność i bilans energetyczny, a także komfort cieplny w miesiącach zimowych. 

Materiał partnera