sauna

Oświetlenie w saunach fińskich

Sauny fińskie to takie, w których temperatura jest wysoka – wynosi nawet ponad 100°C – natomiast wilgotność utrzymuje się na niskim, bo nieprzekraczającym 20% poziomie. Pobyt w takiej “suchej” saunie przynosi wiele korzyści dla zdrowia – nie tylko odpręża, ale też obniża ciśnienie krwi, podnosi odporność i poprawia samopoczucie psychiczne. Jak wybrać oświetlenie do sauny?

Wybór lampy do sauny

Oświetlenie to ważny element wyposażenia kabiny nie tylko z praktycznego punktu widzenia, ale też z uwagi na walory estetyczne i zdrowotne sauny. Czym powinny charakteryzować się lampy instalowane w saunie?

Przede wszystkim należy wybierać akcesoria charakteryzujące się wysoką jakością i trwałością. – Zaznacza specjalista reprezentujący firmę SF Sauny Piotr Jankowski, która zajmuje się projektowaniem i budową saun fińskich. – Ze względu na trudne z punktu widzenia technologii warunki panujące w saunie, zamontowany tam system oświetlenia powinien być odporny na działanie wysokiej temperatury oraz na wilgoć. Dlatego też doskonale sprawdzają się tam hermetyczne lampy porcelanowe ze szklanymi kloszami. Ceramika zapewnia wysoką wytrzymałość i długą żywotność oświetlenia w saunie. Ciekawym rozwiązaniem są również specjalne kinkiety solne, które dodatkowo zapewniają jonizację powietrza, dzięki czemu mikroklimat w saunie zbliżony jest do warunków nadmorskich.

Warto jednak pamiętać, że oświetlenie w saunie fińskiej należy zaprojektować nie tylko z uwzględnieniem walorów praktycznych, ale też estetycznych. Odpowiednio zaaranżowane lampy, np. wyposażone w drewnianą osłonę, zapewnią subtelne, ciepłe światło, które ułatwi relaks w saunie. Jeśli zaś chodzi o miejsce montażu lamp, to najczęściej wybór pada na ściany i narożniki kabiny oraz strefę umieszczoną pod górnymi ławkami.

Koloroterapia w saunie

Jeśli chcemy zintensyfikować zdrowotne działanie kąpieli i stworzyć ciekawy efekt wizualny w saunie, możemy zdecydować się na instalację kolorowego oświetlenia. Dużą popularnością cieszą się systemy pozwalające na automatyczną zmianę barw, dzięki czemu możemy dostosować kolorystykę w kabinie do własnych preferencji. Mowa tu o koloroterapii, czyli znanej już od starożytności niekonwencjonalnej metodzie wykorzystywanej w leczeniu różnych chorób i dolegliwości. Działanie kolorowego światła ma znaczący wpływ przede wszystkim na ludzką psychikę. Przykładowo jeśli potrzebujemy odprężenia, wybierzmy zieleń. Jeśli natomiast chcemy się uspokoić, warto zdecydować się na niebieskie oświetlenie. Czerwone światło doda energii, natomiast żółte – wspomaga koncentrację i poprawia nastrój. Podsumowując, warto poświęcić więcej uwagi na wybór odpowiedniego oświetlenia do sauny.

Materiał partnera