Odsłanianie rolet

Osłony okienne, które ochronią wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem

Aby zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu mieszkania podczas upalnych dni, należy zasłaniać okna. Najlepszym rozwiązaniem są osłony zewnętrzne, takie jak np. żaluzje, rolety czy markizy. Mieszkańcy domów jednorodzinnych już na etapie budowy domu mogą wybrać okna z szybami pokrytymi powłokami termoizolacyjnymi. W przypadku mieszkańców bloków i kamienic, dobrze sprawdzą się przeciwsłoneczne osłony do okien pionowych i dachowych. Jednakże do ich zamontowania, potrzebna będzie zgoda administratora budynku bądź zarządcy. Osłony zewnętrzne nie tylko ograniczają nadmierne nasłonecznienie, ale także chronią przed wychładzaniem zimą. Jakie osłony okienne wybrać?

Żaluzje okienne

Dzięki żaluzjom możliwe jest kontrolowanie kierunku i ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Żaluzje aluminiowe mogą dodatkowo odbijać światło słoneczne, co sprawdza się bardzo dobrze w szczególnie nasłonecznionych pokojach. Żaluzje zamontowane na prowadnicach bocznych są najtrwalsze, ponieważ utrzymują się przy oknie niezależnie od kąta nachylenia.

Coraz częściej wybieranym modelem tej osłony okiennej są tzw. wertikale, które do niedawna były popularne głównie w biurach. Dziś stanowią ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem także w domach i mieszkaniach. Żaluzje montowane na górnej szynie pod sufitem można zsuwać na bok, aby całkowicie odsłonić okno.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne są bardzo dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia termoizolacji. Dzięki wykonaniu z trwałego aluminium z wypełnieniem pianką termoizolacyjną, po zasłonięciu okna gwarantują pełne zaciemnienie oraz ograniczenie nagrzewania się pomieszczenia.

Jak mówi specjalista z firmy Doran, która specjalizuje się w sprzedaży i montażu osłon okiennych: Rolety zewnętrzne dobrze sprawdzą się również w zimę, ponieważ ich opuszczenie będzie stanowiło dodatkową izolację pomieszczenia. Sprawi także, że wszelkie straty ciepła zostaną ograniczone. Montaż rolet zewnętrznych najlepiej zaplanować już podczas budowy domu i umieścić je zwłaszcza w drzwiach i oknach tarasowych, które znajdują się od strony południowej.

Markizy zewnętrzne

Markizy są rodzajem osłony okiennej wykorzystywanym zwykle do zacieniania balkonów i tarasów, jednakże wyposaża się w nie również okna dachowe i elewacyjne. Markizy kasetowe można zwinąć w przypadku złych warunków pogodowych, a ich konstrukcja jest bardzo stabilna. Na rynku znajdują się markizy w dwóch wersjach sterowania: sterowane za pomocą pilota w systemie bezprzewodowym, które są zasilane prądem, a także markizy zasilane energią słoneczną.

Obecnie rynek oferuje wiele różnych propozycji, które pomogą chronić pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem. Odpowiednio dobrane osłony okienne pomogą nie tylko w utrzymaniu właściwej temperatury wewnątrz, ale także będą stanowiły ochronę przed włamaniem oraz pozwolą na zachowanie prywatności.

Materiał partnera