okna energooszczędne

Okna przeznaczone do budownictwa niskoenergetycznego ze znacznym zmniejszeniem strat ciepła

Budowa domu pasywnego oraz energooszczędnego wiąże się z wieloma korzyściami, przede wszystkim ze znacznym zmniejszeniem strat ciepła. Właściwie dobrane okna to niższe rachunki za ogrzewanie, a jednocześnie komfort użytkowania oraz wzrost bezpieczeństwa. Współcześnie proponowane rozwiązania z branży stolarki otworowej pozwalają na wybór dużych, estetycznych przeszkleń, bez strat energii.

Stolarka okienna – jaką wybrać?

Dobry parametr izolacyjności termicznej okna uzyskuje się dzięki właściwemu doborowi profilu i szyb, a także ograniczeniu tzw. mostka cieplnego na styku szyby z ramą. W budynkach pasywnych i energooszczędnych zastosowanie znajdują okna z pakietem trzyszybowym z tak zwaną ciepłą ramką, które cechują się:

  • niskim współczynnikiem Ug,
  • wysoką szczelnością,
  • zapewnieniem wysokiego bezpieczeństwa,
  • możliwością uzyskania dużych powierzchni przeszkleń, a co za tym idzie, wykorzystanie ciepła słonecznego do ogrzania pomieszczeń.

Nowoczesny system okienny posiada stabilne profile okienne, jego elementy są wytwarzane z tworzyw nowej generacji. Okna takie charakteryzują się wyjątkową klasą efektywności energetycznej oraz izolacyjności akustycznej. Z tego powodu stanowią idealne rozwiązanie dla domów niskoenergetycznych i pasywnych. Jak zapewniają producenci, dzięki takim rozwiązaniom można zaoszczędzić nawet do 76% energii.

Firma Prestiż z Legnicy poleca ze swojego asortymentu okna marki Eurocolor (typu Schüco Living 82, Rehau Geneo 86), które spełniają powyższe wymagania.

Dlaczego okna są takie ważne?

Okna są w budynku odpowiedzialne za największą stratę energii – nawet 40%. Zapewniają jednak dopływ cennego światła słonecznego, pełnią również istotne funkcje estetyczne. Dobór okien jest szczególnie ważny już w momencie planowania budowy, podczas którego należy w szczególności uwzględnić kilka parametrów technicznych. Dzięki temu będzie można w pełni wykorzystać ich potencjał i np. zminimalizować ryzyko utraty ciepła.

Okna do budownictwa pasywnego wysokiej jakości pozwalają cieszyć się ciepłem przez wiele lat. Wybór odpowiednich rozwiązań pozwala na uzyskanie wysokiej szczelności budynku, a także eliminację powstawania tzw. mostków termicznych. Ogromne znaczenie ma zapewnienie niskiego współczynnika przenikania ciepła okien, na co wpływ ma ich wielkość oraz stosowane w nich podziały. Warto zauważyć, iż im mniejszy udział powierzchni ram w oknie, tym współczynnik ten jest niższy, a co za tym idzie okno jest cieplejsze.

Materiał partnera