Przekrój okna

Okna PCV czy drewniane – na który typ stolarki się zdecydować?

Istnieje kilka głównych rodzajów materiałów, z których można wykonać ramy okienne. Wciąż jednak to okna PCV oraz drewniane są najpopularniejszymi typami stolarki. Mimo to podczas wyboru okien rodzi się wiele pytań. Czy istnieją jakieś użytkowe różnice? Czy różnią się tylko względami estetycznymi? A może istnieje „lepszy” rodzaj okien? Przyjrzyj się temu zagadnieniu bliżej.

Okna PCV, czyli okna plastikowe

PCV to odporna forma tworzywa sztucznego, często stosowana w ramach okiennych. Okna plastikowe są bardzo trwałe i wymagają niewielkiej konserwacji. PCV ma długą żywotność wynoszącą około 20-30 lat, więc niewątpliwym atutem jest ich wieloletnia funkcjonalność.

– Kiedyś okna PCV oferowały niewiele pod względem estetyki. Nieporęczne ramy, masywne profile i pozbawione ładnego wykończenia powierzchnie, niekoniecznie nadawały charakteru pomieszczeniom. Dziś pod tym względem jest już lepiej, ponieważ wielu producentów oferuje różne okleiny na tego typu okna – wyjaśnia ekspert z firmy JustOptic, której specjalizacją jest m.in. dostawa i montaż stolarki okiennej.

Jednak ten typ stolarki to także sporo wad. Okno PCV, zwłaszcza w kolorze białym, może ulec przebarwieniu pod wpływem światła słonecznego. Okna plastikowe nie sprawdzają się przy dużych przeszkleniach, ponieważ są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury. Zazwyczaj występują tylko w tradycyjnych formach, więc o nietypowych kształtach możesz zapomnieć lub dostać je na zamówienie za dodatkową opłatą. Miej też na uwadze, że okna PCV charakteryzuje niski poziom przepuszczalności, dlatego konieczna jest dobra wentylacja w pomieszczeniach.

Okna drewniane – większa energooszczędność

Drewno jest używane do produkcji okien znacznie dłużej niż jakikolwiek inny materiał. Jest naturalnym izolatorem, dzięki czemu zaizolujesz więcej ciepła w swoim domu. Okna drewniane są bardzo trwałe, przetrwają nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych, o ile są prawidłowo uszczelnione. Stolarka drewniana mniej rozszerza się i kurczy pod wpływem zmian temperatury oraz nie pęka ani nie wygina się z upływem czasu jak okna PCV.

Pięknie wykonana drewniana stolarka okienna wzbogaca Twój dom pod względem wartości i stylu. Drewno można kształtem dopasować do dowolnego stylu i pomalować na dowolny kolor. A co jeśli po kilku latach znudzi ci się kolor? Bez problemu możesz przemalować ramy dowolną ilość razy.

Jedną z największy wad okien drewnianych jest ich cena. Drewno kosztuje około dwa razy więcej niż tańsze okna PCV, chociaż to rodzaj drewna, który wybierzesz, powoduje ogromną różnicę w kosztach. Najtańsze są okna sosnowe. Mimo to w perspektywie lat to właśnie stolarka drewniana okazuje się lepszą, długoterminową inwestycją, gdyż dobrze konserwowane okna drewniane mają dłuższą żywotność niż okna plastikowe.

Materiał partnera