Okna energooszczędne, czyli prosty sposób na oszczędności

Największe koszty, jakie ponosimy w związku z utrzymaniem domu, są przeznaczane na jego ogrzanie. Dom staje się finansową studnią bez dna, gdy stolarka okienna przyczynia się do utraty ciepła. Decyduje o tym zarówno konstrukcja, jak i montaż. Można jednak zainwestować w okna energooszczędne, które skutecznie powstrzymają ucieczkę ciepła z domu i pieniędzy z portfela. Czym się wyróżniają?

Czym różnią się okna energooszczędne od zwykłych okien?

Obecnie energooszczędność to już nie tylko wybór inwestora, ale też wymóg prawny. Dlatego nowoczesne okna mają pod tym względem coraz lepsze parametry. Na pierwszy rzut oka nie da się jednak tego stwierdzić. Z czego wynika różnica między oknem zwykłym a energooszczędnym? O wyjaśnienie poprosiliśmy eksperta z firmy Plastixal:

– Okna energooszczędne różnią się przede wszystkim konstrukcyjnie, ale też materiałowo. Dotyczy to zarówno ram, jak i szyb. Kluczowe jest wykorzystanie materiałów o dobrych parametrach termoizolacyjnych. Może to być drewno albo tworzywo sztuczne. W tym drugim przypadku stosuje się wypełnienie z materiału izolującego ciepło. Ważny jest każdy detal, np. ramka oddzielająca szyby. Liczba szyb też ma znaczenie. W oknach pasywnych, czyli najbardziej energooszczędnych, stosuje się potrójne szklenie.

To wszystko składa się na niski współczynnik przenikania ciepła U. W oknach energooszczędnych nie powinien on przekraczać 0,8. Warto zaznaczyć, że także wobec zwykłych okien normy są dziś dość wyśrubowane i żadne okna sprzedawane w Polsce nie powinny mieć współczynnika przenikania ciepła wyższego niż 1,3.

Korzyści z wyposażenia domu w okna energooszczędne

Korzyści płynące z posiadania w domu lub mieszkaniu okien energooszczędnych są wymierne i odczuwalne. Przede wszystkim są to niższe wydatki na ogrzewanie domu. Ponieważ przez zwykłe okna może uciekać nawet 25% ciepła (więcej, jeżeli okna są niewłaściwie zamontowane), zastąpienie ich energooszczędnymi odbije się pozytywnie na wysokości rachunków albo kosztach opału.

Drugą zaletą okien energooszczędnych jest to, że sprzyjają one utrzymaniu stałej temperatury we wnętrzu. W przypadku zwykłych okien zmienia się ona w związku ze znaczącą ucieczką ciepła i trzeba co jakiś czas dogrzewać wnętrze, aby uzyskać komfort cieplny. W przypadku okien energooszczędnych raz nagrzane pomieszczenie utrzyma temperaturę niczym termos. Nie trzeba będzie krążyć między grzejnikami, aby ręcznie kontrolować ciepło w domu.

Trzecią korzyścią, jaka płynie z posiadania okien energooszczędnych, jest podniesienie wartości nieruchomości. Jeżeli planujesz sprzedaż, musisz wiedzieć, że stolarka energooszczędna – z uwagi na to, że przyczynia się do niższych rachunków i podnosi komfort – wpływa na cenę lokalu i pozwala sprzedać go drożej niż w przypadku analogicznego mieszkania bez okien energooszczędnych.

Materiał partnera