Okna

Okna do domów pasywnych – charakterystyka

Okna (dachowe, tarasowe, balkonowe i inne) ogrywają ważną rolę w realizacji założeń minimalizujących zapotrzebowanie budynku na energię dla celów grzewczych. Aby dom pasywny utrzymywał komfortowe ciepło bez stosowania ogrzewania lub klimatyzacji, musi być wyposażony w okna o odpowiednich parametrach. Czym charakteryzują się okna do domów pasywnych i czy dobre będą np. okna aluminiowe, plastikowe bądź drewniane?

 

Dom pasywny: Jak wygląda montaż okien pasywnych i jakie parametry muszą spełniać?

 

Należy podkreślić, że budynek pasywny to dom energooszczędny, w którym okna, jako że odpowiadają za największe straty energii cieplnej, odgrywają bardzo ważną rolę. Aby dom był ciepły zimą i zimny latem, do tej pory stosowano różnego rodzaju technologie, jednak nawet standardowe okna PCV nie były w stanie zapewnić minimalizacji strat ciepła do tego stopnia, by można było mówić o budownictwie pasywnym. By to uczynić zaczęto mocować okna pasywne równo z licem, a nie np. na standardową 1/3 grubości muru. Tego tupu montaż okien umożliwia zastosowanie jednolitej, grubej warstwy ocieplenia, bez ryzyka wytworzenia się mostków cieplnych. Ponadto, tego typu okna zabezpieczane są dodatkowo taśmami paroizolacyjnymi i paroprzepuszczalnymi, co uniemożliwia kondensację pary. Dodatkowo, okno pasywne charakteryzuje się określonymi parametrami przenikania ciepła. Określa je współczynnik „Uw”, który nie powinien być wyższy niż 0,8 W/m2 * °K. Ponadto, aby konkretny rodzaj okien można było uznać za pasywne, muszą posiadać współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego g powyżej 50% (tzw. energia „g”).

 

Projekty domów pasywnych: Wybór okna – materiał, szyby i inne cechy okien pasywnych

 

Okna do domów pasywnych (np. z firmy DE-BO z Olsztyna) muszą mieć także specjalną konstrukcję. Przede wszystkich charakteryzują się wielokomorowym profilem okiennym (min. pięciokomorowym), który dodatkowo wypełniony jest materiałem izolacyjnym. Mogą być wykonane z dowolnego materiału (np. okna aluminiowe, drewniano-aluminiowe, drewniane lub z tworzyw sztucznych) i najczęściej mają głębokość od 88 mm do 120 mm. Do najtańszego rodzaju okien pasywnych zalicza się okna PCV, które są nie tylko energooszczędne, ale i łatwe w montażu oraz eksploatacji. Ponadto, okna pasywne pozbawione są rozszczelnień. Aby okno nadawało się do energooszczędnego domu musi mieć również specjalnie zaprojektowane szyby, tj. najczęściej są to trzyszybowe pakiety pokryte specjalnymi powłokami niskoemisyjnymi (dzięki temu uzyskuje się maksymalne ciepło z promieni słonecznych), między którymi znajduje się gaz szlachetny (argon, krypton). Ponadto, szyba jest głębiej osadzona w ramie niż to ma miejsce w standardowym oknie.

Materiał partnera