Ogrodnik pełną parą, czyli o narzędziach w ogrodzie

Każdy ogrodnik wie, że prace ogrodowe wymagają użycia odpowiednich narzędzi. W końcu trudno wyobrazić sobie ogrodnictwo bez specjalistycznych sprzętów. Byłoby to mało efektywne i bardzo czasochłonne. Sprawdź zatem, co składa się na niezbędnik ogrodnika i skompletuj go!

1. Rękawice ogrodowe

Rękawice ogrodowe to absolutna podstawa. Niestety, nie każdy ogrodnik wie, że prace ogrodowe wiążą się nie tylko z zabrudzeniem. Bo właśnie w takim celu zazwyczaj kupujemy rękawice ogrodowe – aby nie brudzić dłoni ziemią. Jednak rękawice ogrodowe służą przede wszystkim do ochrony przed środkami chemicznymi. Fakty są bowiem takie, że produkty, które służą roślinności, zazwyczaj nie służą ludziom.

2. Nożyce do żywopłotu

Przycinanie żywopłotu i drzew to standardowy obowiązek ogrodnika. W spełnieniu go niezbędne są specjalne nożyce do żywopłotu. Dzięki nim łatwo usuniesz suche gałęzie, a to zapewni z kolei piękne kwitnienie. Nożyce do żywopłotu służą także do tego, aby krzewy odpowiednio uformować. Jednak uwaga! Nie należy przesadnie przycinać żywych gałęzi, ponieważ wtedy roślina jest bardzo osłabiona, a jej kondycja pogorszy się. Wybierając nożyce do żywopłotu, zwróć uwagę na ich wielkość – powinna być dostosowana do ciętych elementów – i jakość ostrzy.

ogrodnik.jpg

3. Siekiery

Siekiery są dość niepozornymi narzędziami, które docenia się, kiedy sekatory i nożyce nie wystarczają. Siekiery można użyć do ścinania niewielkich drzew lub usuwania sporych gałęzi. Znajdują też zastosowanie w wycinaniu korzeni oraz fragmentów pni. Siekiery są także dużym ułatwieniem przy karczowaniu.

4. Łopaty

Ogród ma to do siebie, że dość często trzeba coś przekopać. Wtedy przydają się dobre łopaty. Jeśli wybierzesz dobrej jakości łopaty, to znacznie ułatwisz sobie pracę np. przy usuwaniu chwastów. To też niezbędny sprzęt przy przygotowywaniu gleby pod rabatę. Łopaty powinny być trwałe i dostosowane do potrzeb ogrodnika.

5. Kalosze

Ogrodnik pełną parą nie obejdzie się bez kaloszy. W końcu praca w ziemi nie sprzyja czystym butom. Kalosze są też niezbędne w trakcie nawadniania gleby. Wówczas bardzo łatwo o niepotrzebne zabrudzenia. Na szczęście kalosze temu zapobiegają, a dodatkowo są wygodnym obuwiem. Wręcz stworzonym do prac ogrodniczych.

Czy wyposażenie ogrodnika jest drogie?

I tak, i nie. Podstawowe sprzęty i akcesoria ogrodowe wymienione w tym artykule są tanie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że wraz z rozwojem ogrodu pojawiają się nowe potrzeby, które generują dodatkowe koszty. Warto więc zawczasu zorientować się w cenach sprzętów ogrodniczych, mając na uwadze fakt, że to jakość jest najważniejsza. Pamiętaj, marne narzędzie to niebezpieczne narzędzie.

Materiał partnera