szafy na wymiar

O czym pamiętać planując wnętrze szafy na wymiar?

Niewątpliwie szafa powinna być funkcjonalna. To samo dotyczy tego rodzaju sprzętu zrobionego na wymiar. Zazwyczaj takie meble wykonuje się na zamówienie w przypadku potrzeby jak najlepszego wykorzystania danej przestrzeni. Ta sama idea powinna przyświecać przy planowaniu wnętrza szafy, która została zrobiona w ten sposób. Nawet największa szafa bez odpowiednio zaplanowanego wnętrza, będzie po prostu mało praktyczna.

Potrzeby użytkowników jako sprawa najważniejsza

Zanim przejdzie się do dokładnego planowania wnętrza szafy, warto określić, gdzie będzie się ona znajdować i jakie funkcje pełnić. Istotne jest również kto, do jakich celów będzie używał tego mebla. W zasadzie szafa służy do przechowywania ubrań, jednak ich rodzaje mogę być odmienne u różnych osób. Ubrania wiszące na pewno wymagają więcej wieszaków w postaci poprzecznych drążków, natomiast do przechowywania odzieży sportowej wystarczą pojemne półki. Inaczej jest, gdy występuje ogromna ilość dodatków oraz obuwia. Niektórzy w szafie na wymiar trzymają swoje kolekcje lub instrumenty muzyczne. Odmienne potrzeby mają również dzieci.

Prawidłowa organizacja

Zamawiając szafę na wymiar w takim miejscu jak CARDO, warto wziąć pod uwagę jej głębokość. Szacuje się, że minimalnie powinna ona wynosić 50 centymetrów. Taki parametr powala na wygodny dostęp do wszystkich rzeczy. Miejsce na ubrania wiszące powinno mieć nawet około 170 centymetrów wysokości. Przy takich wymiarach uniknie się nieestetycznego zawijania dołów poszczególnych sztuk odzieży. Jedną z zalet dobrze zaprojektowanej szafy jest fakt, że przechowywane tam ubrania nie wymagają prasowania za każdym razem, gdy są z niej wyjmowane i zakładane.

Oczywiście praktyczna szafa nie może się obejść bez różnego rodzaju półek i przegród. To właśnie tam kładzie się poskładane ubrania, bieliznę, dodatki a w niższych partiach nawet obuwie.

Istniejące ograniczenia

Szafy komandor niekiedy wykorzystują całą wolną przestrzeń nawet tą, która znajduje się pod sufitem. Wiadomo, że użytkownikom najwygodniej manewrować na takiej wysokości, na jaką mogą unieść ręce. Jednak szkoda marnować miejsce. Dlatego na najwyższych półkach z powodzeniem można układać ubrania i dodatki rzadko używane lub sezonowe buty i taką samą odzież.

Przechowywanie drobiazgów

W dobrze funkcjonującej szafie powinien być bezwzględny porządek. Z doświadczenia wynika, że najwięcej problemów jest z drobiazgami. Dlatego projektując wnętrze szafy, warto zapewnić miejsce małym kasetkom, szkatułkom i różnego rodzaju pudełeczkom.

Materiał partnera