posadzka granitowa Renowacja i odnawianie granitu

Najważniejsze cechy posadzek granitowych

Posadzki granitowe mają szerokie zastosowanie w różnych pomieszczeniach. Szczególnie dobrze sprawdzają się w kuchni, ale równie dobrze można je zastosować w holu, łazience,
a nawet w salonie. To trwałe i praktyczne elementy o bardzo ciekawych właściwościach. Dlaczego warto decydować się na takie rozwiązanie? Czy raz wybrana posadzka granitowa wystarczy na lata użytkowania?

Interesujące właściwości granitu

Czemu warto kłaść granit? Ponieważ jest to posadzka wyjątkowo trwała i odporna na działanie wielu czynników. Choć jest droższa w porównaniu z płytkami ceramicznymi,
w ostatecznym rozrachunku okazuje się, że taka inwestycja jest bardziej opłacalna. Granit ma bowiem dłuższy czas eksploatacji, a w razie zużycia, nie trzeba od razu demontować całości, tylko poddaje się go renowacji.

– Granit jest niepalny, odporny na gwałtowne zmiany temperatury, wilgoć oraz na powstawanie pęknięć powierzchniowych i głębokich

– tłumaczy ekspert z firmy Krystal.
Z tego względu nadaje się nawet do pomieszczeń zacienionych, umieszczonych w północnej części budynku lub dogrzewanych sporadycznie.

Trudno go zarysować – a to za sprawą dużej twardości i małej sprężystości. Ponadto taki naturalny kamienny surowiec stanowi idealną barierę wodoodporną, jest wytrzymały na ściskanie i uderzenie. Idealnie zabezpiecza także drewniane i metalowe elementy stropu przed ewentualnym pożarem.

Inne argumenty odnoszą się do estetyki. Otóż granit to materiał ponadczasowy, stanowiący doskonały element dekoracyjny w każdym wnętrzu, niezależnie od preferowanej estetyki. Dodatkowo jest on dostępny w wielu wariantach kolorystycznych.

Posadzki granitowe – idealne do kuchni

Posadzki granitowe wprost idealnie sprawdzają się w kuchni. Mają bowiem niską chłonność, co skutkuje tym, że nie wchłaniają tłuszczów. Właściwości granitu docenisz również wówczas, gdy zdarzy ci się upuścić na podłogę ciężki garnek.

W przeciwieństwie do innych kamieni naturalnych, takich jak trawertyn czy marmur, granit nie ma w składzie wapnia, więc nawet po rozlaniu soku czy octu nie powstaną nieestetyczne plamy, będące zazwyczaj efektem reakcji chemicznej. Co więcej, jest odporny nawet na działanie agresywnych środków czyszczących.

Granit stosowany w kuchni można, choć nie trzeba poddawać impregnacji.

Dobra inwestycja dla długi czas

Warto pamiętać o tym, że wybór posadzki z kamienia to decyzja na wiele lat. Mowa tu nie
o pięciu, a nawet dziesięciu, piętnastu czy dwudziestu. Im bardziej uniwersalny wzór
i faktura, tym lepiej, bo ponadczasowe modele starzeją się najwolniej. Co więcej, ciekawa ziarnistość kamienia naturalnego może z wiekiem się pogłębiać, przez co struktura staje się bardziej wyrazista, a przez to coraz piękniejsza.

Poza tym kamień naturalny zawsze jest w modzie i nie traci na wartości – głównie ze względu na swoje walory użytkowe i estetyczne.

Co jednak zrobić w przypadku, gdy z czasem granit wytrze się lub zmatowieje? Okazuje się, że jest na to sposób. Taką posadzkę można odnowić. Renowacja i odnawianie granitu to usługa, którą oferują profesjonalne firmy.

Aby przywrócić estetyczny wygląd granitu, specjaliści wykonują takie czynności jak: wyrównywanie, szlifowanie, polerowanie, impregnacja. Co istotne, taką usługę można zlecać kilkukrotnie w ciągu cyklu żywotności granitu.

Materiał partnera