kapibara

Najpopularniejsze gatunki hodowlanych zwierząt egzotycznych

Zwierzęta egzotyczne kojarzą się z reguły ze stworzeniami, które w Polsce można oglądać jedynie w zoo. Nie wszyscy wiedzą natomiast, że niektóre z nich hoduje się również w domach. Jest to jednak szczególnie odpowiedzialne zadanie, bo wymaga wiedzy dotyczącej tego, jak opiekować się zwierzęciem, które musi dostosować się do obcego klimatu. Jakie gatunki są najpopularniejsze?

Hodowla zwierząt egzotycznych w zoo

Gatunki zwierząt, które można spotkać w zoo, potrafią wymienić nawet dzieci. Do najpopularniejszych należą małpy, słonie, lwy, tygrysy, nosorożce, egzotyczne ptaki i ryby, a także wiele innych. Aby jednak mogły one funkcjonować w zamknięciu, konieczne jest stworzenie im dogodnych warunków.

Ważną kwestią jest dostarczanie im pokarmów jak najbardziej wpasowujących się w ich naturalną dietę – tłumaczy pracownik sklepu dla hodowców zwierząt egzotycznych Lori-max.

Wysokiej jakości karma powinna być podstawowym elementem posiłków egzotycznych zwierząt. Konieczne jest dostosowanie pożywienia do konkretnego gatunku. Niektóre stworzenia są mięsożerne, inne roślinożerne; co innego jedzą ptaki, gryzonie czy ryby. Produkuje się również zamienniki mleka dla młodych ssaków. Niektóre zwierzęta potrzebują też specjalnej diety.

Egzotycznym gatunkom należy stworzyć również odpowiednie warunki bytowania. Zwierzęta muszą mieć wystarczająco dużo miejsca w i tak już ograniczonej przestrzeni klatek czy budynków. Wybrane akcesoria pomogą stworzyć otoczenie, w których egzotyczne stworzenia będą się czuły podobnie jak w swoich środowiskach naturalnych.

Hodowla zwierząt egzotycznych w domu

Z pewnością wybór zwierząt egzotycznych, które można trzymać w domu, nie jest tak duży, jak w przypadku zoo. Są one też przede wszystkim mniejsze. Do zwierząt tego typu zalicza się między innymi pająki, węże, gekony, legwany czy skorpiony – trzyma się je najczęściej w terrariach. Większość osób spotkało się również z hodowlą papug czy kolorowych ryb. Są to niewątpliwie jedne z najczęściej spotykanych w Polsce egzotycznych zwierząt hodowlanych.

Ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w domu można trzymać też bardziej nietypowe stworzenia. Należą do nich między innymi afrykański jeż pigmejski, kapibara, a nawet fenek. Spotyka się również skunksa czy szopa pracza. Warto pamiętać o tym, że hodowla zwierząt egzotycznych to szczególnie odpowiedzialne zajęcie. Przede wszystkim, trzeba zapoznać się z wymaganiami poszczególnych gatunków. Konieczne jest zapewnienie im odpowiedniej karmy dla zwierząt egzotycznych, właściwej temperatury, a także wystarczająco dużo przestrzeni do życia.

Jeśli chcesz zająć się hodowlą, znajdź firmę, w której zaopatrzysz się w potrzebne akcesoria oraz pożywienie. Jeśli podejdziesz odpowiedzialnie do hodowli tych zwierząt, będziesz mógł cieszyć się ich towarzystwem przez lata.

Materiał partnera