wymiana zamka w drzwiach

Na czym polega wymiana zamka w drzwiach?

O wymianie zamków w drzwiach może decydować szereg różnych czynników – między innymi przestarzałość dotychczas stosowanych zabezpieczeń, ich ogólna słabość bądź też konieczność wynikająca z uszkodzenia zamka, jego niedomagania lub zgubienia klucza. Niezależnie od motywów działania, przy wymianie zamków należy kierować się wysoką ostrożnością. Tylko wówczas nowe zamki będą działać w pełni poprawnie i zapewnią należyte bezpieczeństwo dobytku oraz domowników. Na czym polega wymiana zamków?

Wymiana zamków krok po kroku

Pierwszą rzeczą wykonywaną przy wymianie zamków jest zdjęcie klamki. W starszych typach klamek demontaż dokonuje się poprzez podważenie oraz wyjęcie zagiętego gwoździa. W nowszych wystarczy znaleźć ukrytą pod klamką śrubę i odkręcić ją przy pomocy klucza ampulowego. Kolejną konieczną rzeczą jest zdjęcie blaszek – specjalnych szyldów, które osłaniają wkładkę. Ponownie, zasada postępowania zależy od wiekowości drzwi. Starsze szyldy mogą być ukryte pod plastikowymi osłonkami. Należy odkręcić je śrubokrętem i zdjąć. Coraz częściej widuje się jednak szyldy dwuczęściowe, w których na początku trzeba odkręcić górną, a następnie dolną część i uczynić to samo z drugiej strony. Po ich zdjęciu, demontuje się wkładkę. Aby to zrobić, trzeba mieć otwarte drzwi, jako że w ich środku (na wysokości zamka) znajduje się konieczna do odkręcenia śruba. Następnie trzeba włożyć klucz do zamka oraz ustawić rygle w taki sposób, by dało się swobodnie wyjąć wkładkę. Dalej odkręca się pozostałe śruby i wyjmuje zamek. Potem nie pozostaje już nic innego, jak włożyć nowy zamek i wykonywać te same czynności co poprzednim razem, tylko w odwróconej kolejności.

Kto może wymieniać zamki w drzwiach?

Zaprezentowana powyżej metoda wymiany zamka to tylko pewna sugestia, do której można stosować się samodzielnie przy najprostszych modelach drzwi, przy użyciu standardowych narzędzi, śrubokrętów i kluczy. W przypadku certyfikowanych drzwi antywłamaniowych oraz innych nowoczesnych konstrukcji drzwiowych, do wymiany zamków warto zaangażować fachowców. Osoby z wiedzą i doświadczeniem uporają się z powierzonym zadaniem bardzo szybko i skutecznie. Zadecydują, czy w danym przypadku konieczna jest wymiana całego zamka w drzwiach, czy też może wystarczy wymienić wkładkę (drugie ze wspomnianych rozwiązań z reguły jest znacznie tańsze). Na szczęście, znalezienie odpowiednich specjalistów nie jest dziś problemem. Aktywnie działa między innymi pogotowie zamkowe we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i innych dużych miastach. Wystarczy zadzwonić i umówić się na wymianę.

Materiał partnera