rekuperacja klimatyzacja odzyskiwanie energii

Na czym polega proces rekuperacji?

Rekuperacja, czyli proces odzyskania energii z zanieczyszczonego powietrza, to technologia ciesząca się coraz większym uznaniem, także w naszym kraju. Inwestorzy, którzy przykładają wagę do nowoczesnych rozwiązań, doceniają możliwości, jakie daje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Pozwala ona zaoszczędzić koszty zużycia energetycznego i oczyszcza powietrze. Jakie jeszcze ma zalety?

Czym jest rekuperacja i w jaki sposób się odbywa?

Rekuperacja to potoczne określenie na proces odzyskiwania odzyskania energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą rekuperatora. Profesjonalnie jest to nazywane wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną z rekuperatorem.

Taki rodzaj wentylacji mechaniczna z odzyskiem ciepła dostarcza świeże powietrze zewnętrzne filtrowane, usuwając to zużyte o wysokim stężeniu CO2. Do takiej wymiany dochodzi przez cały rok i we wszystkich pomieszczeniach. Proces nawiewania z zewnątrz i wywiewania powietrza na zewnątrz budynku przebiega równocześnie i w sposób kontrolowany, dzięki czemu można odzyskać dużo energii cieplnej.

– Wymianą cieplną zajmuje się rekuperator, czyli główna część składowa systemu rekuperacyjnego. Ze względu na specjalną konstrukcję wymiennika wewnątrz urządzenia, wywiewane powietrze przekazuje energię cieplną przez ściany specjalnych płyt. Najpierw ciepłe powietrze wywiewane nagrzewa płyty wymiennika, a w kolejnym kroku powietrze nawiewane ogrzewa się od nich

– tłumaczy ten proces ekspert z firmy Pefra.

W efekcie wykorzystania odzysku ciepła mniej kosztuje ogrzewanie domu, a mieszkańcy mogą cieszyć się czystym wdychanym powietrzem.

Co zyskuje się z rekuperacją?

Wiele osób docenia możliwość oddychania świeżym i przefiltrowanym powietrzem, wolnym od takich negatywnych czynników jak wilgoć, pleśń, dym, zaduch, nieprzyjemne zapachy, kurz itd. Dotyczy to zwłaszcza alergików, którzy są szczególnie narażeni na ewentualne niedogodności.

Tymczasem nawet bez otwierania okien (a co za tym idzie – bez strat energetycznych) wszyscy lokatorzy zyskują na komforcie, także latem. Tym samym, nawet jeśli na zewnątrz panuje smog lub powietrze jest zanieczyszczone, nie ma to większego wpływu na osoby zamieszkujące dom z rekuperacją. Ponadto rekuperacja skutecznie izoluje od insektów, nie generuje przeciągów i hałasu.

W okresie grzewczym dzięki rekuperacji można zaoszczędzić nawet do 50% względem dotychczasowych kosztów ogrzewania budynku.

Obecnie można uznać, że wszystkie domy tworzone z naciskiem na energooszczędność (a więc dziś zdecydowana większość) powinny mieć w standardzie rekuperację, która jest właściwym uzupełnieniem pozostałych systemów.

Dobry montaż i wysokiej klasy urządzenie – gwarancja zadowolenia

To, ile zaoszczędzi się w skali roku na ogrzewaniu, zależy od sprawności całego systemu rekuperacji.

Producenci wymienników stosują najróżniejsze rozwiązania, by skala odzysku była jak największa. Natomiast kluczową rolę odgrywa nie tylko samo urządzenie, ale również sposób montażu. Dlatego najlepiej skorzystać z usług doświadczonej i profesjonalnej firmy.

Materiał partnera