kotłownia

Na czym polega modernizacja kotłowni?

Dziś procesom ulepszania i unowocześniania towarzyszy troska o środowisko naturalne. Tendencja ta dotyczy wszystkich branż, a w tym i grzewczej. Zgodnie z obowiązującymi wymogami w zmodernizowanej kotłowni nie może zabraknąć ekologicznego i ekonomicznego pieca. Producenci oferują różne rodzaje kotłów centralnego ogrzewania. Sprawdź, który z nich sprawdzi się w Twoim domu.  

Dlaczego wymiana pieca jest konieczna?

Domowe kotłownie niestety mają swój duży udział w zanieczyszczaniu powietrza, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Kilkunastoletnie piece oraz spalane w nich śmieci i złej jakości paliwa stałe, wpływają znacznie na jakość powietrza w okolicy. Rozwiązaniem tego problemu jest modernizacja systemu grzewczego obejmująca wymianę przestarzałego kotła na nowy – tańszy w utrzymaniu i efektywniejszy.

W trosce o środowisko producenci kotłów oraz innych elementów instalacji centralnego ogrzewania kładą duży nacisk na wprowadzanie technologii, które pozwalają wykorzystywać odnawialne źródła energii, ograniczać koszty ogrzewania i zmniejszać emisję spalin. Modernizacja kotłowni wiąże się jednak nie tylko z wymianą samego urządzenia, ale również z niezbędnymi pracami montażowymi, związanymi z jego prawidłowym podłączeniem do instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej, centralnego ogrzewania i systemu spalin. A jaki kocioł wybrać?

Kotły kondensacyjne

Najpopularniejszymi i najbardziej efektywnymi urządzeniami grzewczymi są gazowe kotły kondensacyjne. Gwarantują one niskie koszty eksploatacji oraz dużo mniejszą, w porównaniu do starych kotłów, emisję dwutlenku węgla. Nie dziwi więc fakt, że wielu Inwestorów decyduje się na ich zakup. Zainteresowanie takim rozwiązaniem potwierdzają słowa specjalisty z firmy INSIDE w Poznaniu, która zajmuje się projektowaniem, sprzedażą i montażem instalacji grzewczych:

W budynku, w którym znajduje się instalacja gazowa, najlepszym sposobem ogrzewania jest kocioł kondensacyjny. Nowoczesne urządzenia gwarantują użytkownikom ciepłą wodę oraz ogrzewanie przez cały rok.

Aby Twoja kotłownia spełniała zarówno oczekiwania, jak i obowiązujące normy, postaw na piec dobrej i sprawdzonej marki. Z pewnością godne polecenia są urządzenia niemieckiej firmy Viessmann, która oferuje różne modele wysokiej jakości gazowych kotłów kondensacyjnych. Ich znakiem rozpoznawczym są objęte 10-letnią gwarancją i bardzo trwałe wymienniki ze stali kwasoodpornej. Ponadto kotły Viessmann wyposażane są w promiennikowe palniki gazowe ze stali nierdzewnej, dzięki którym urządzenia pracują z dużą sprawnością, emitując przy tym śladowe ilości szkodliwych substancji. Wszystkie piece, bez względu na model, wyróżnia zaś prosta obsługa i korzystny stosunek jakości do ceny.

Alternatywa dla gazu

Kotły gazowe są aktualnie najbardziej popularnym rozwiązaniem. Jednak co zrobić, gdy gazu nie mamy w budynku? W przypadku braku dostępu do sieci dobrym rozwiązaniem może być pompa ciepła. Coraz więcej osób decyduje się na to urządzenie, rezygnując z innych źródeł ciepła. Co więcej, bardzo często koszt modernizacji kotłowni z kotłem na paliwo stałe lub pelety na kotłownię z pompą ciepła jest porównywalny do kosztu montażu kotła gazowego, ze względu na koszty dodatkowe związane z instalacją gazową (projekt budowlany, kierownik budowy, inspektor budowlany).

Materiał partnera