Na czym polega fenomen okien skandynawskich

Na czym polega fenomen okien skandynawskich?

Okna skandynawskie charakteryzują się przede wszystkim ogromną funkcjonalnością – ze względu na to, iż otwierają się na zewnątrz zapewniają nam dużą oszczędność miejsca. Są niezbędnym elementem wnętrz urządzonych w niezwykle popularnym obecnie stylu skandynawskim, który stawia na prostotę, minimalizm i harmonię. Zapewnia optyczne powiększenie pomieszczenia i nadaje mu przytulności i ciepła.

 

Okna skandynawskie

Okna skandynawskie, jak łatwo się domyślić po samej nazwie, przybyły do nas ze Skandynawii – miejsca, gdzie przez większość czasu panuje niedobór słońca, dlatego tak duża uwaga zwracana jest na to, aby wnętrze było jak najbardziej jasne i optycznie powiększone. Okna skandynawskie charakteryzują się przede wszystkim tym, iż są otwierane na zewnątrz, występują też w wersji uchylno – obrotowej.

 

Funkcjonalność

Fakt, iż okna skandynawskie otwierają się na zewnątrz gwarantuje nam ogromną funkcjonalność ze względu na oszczędność miejsca w pomieszczeniu. Doskonale sprawdzają się w niewielkich wnętrzach, ponieważ zapewniają dodatkową przestrzeń do wykorzystania – twierdzi nasz rozmówca z firmy SkandPol Eksport. Kolejnym aspektem świadczącym o funkcjonalności okien skandynawskich jest uszczelnianie okien poprzez wiatr, który napiera na skrzydła.

 

Piękno i prostota

Styl skandynawski opiera się na kilku podstawowych założeniach. Kolorem, który góruje w tym stylu jest biel – w takiej też barwie najczęściej spotkamy okna otwierane na zewnątrz, jednak nie tylko. Możemy je znaleźć także w wielu innych odmianach kolorystycznych, co pozwoli nam na idealne dopasowanie okien do charakteru naszego wnętrza..

Styl skandynawski stawia na minimalizm, prostotę i jasność pomieszczeń. Dlatego też rzadko używane tu są zasłony, firanki czy wymyślne ozdoby. Ważna jest harmonia i połączenie wszelkich elementów wystroju w taki sposób, aby nic nie było przypadkowe i nieprzemyślane. Liczne poduszki, dywany i koce są idealnym uzupełnieniem wnętrza w stylu skandynawskim. Spotkamy się tu również z surowymi, drewnianymi podłogami oraz bawełnianymi tkaninami nadającymi przytulności z pozoru zimnym wnętrzom. Dużą rolę grają tu także liczne lampki, świeczki oraz lampiony. Styl skandynawski stał się niezwykle popularny przede wszystkim ze względu na swoją prostotę, która jednocześnie zapewnia doskonały efekt wizualny. Pomieszczenia urządzone w tym stylu są jednocześnie jasne i przestronne oraz przytulne. Można w nich stworzyć niesamowitą atmosferę. Aby cieszyć się pięknymi wnętrzami w skandynawskim stylu musimy skupić się na tym, aby wszystkie elementy harmonijnie się łączyły, dlatego tak ważny jest również odpowiedni wybór okien – bez okien otwieranych na zewnątrz nie uzyskamy prawdziwie skandynawskiego stylu.

Materiał partnera