montaż okien

Na czym polega ciepły montaż okien?

Osoby, które właśnie decydują o tym, jakie okna wybrać do swojego domu, zwracają uwagę na szereg ich parametrów. Jednymi z najważniejszych cech, które wpływają na zakup konkretnego modelu, jest ich szczelność oraz termoizolacyjność. Mimo tego okazuje się, że w przypadku okien równie duże znaczenie ma ich odpowiednie zamontowanie. Fachowcy podkreślają, że warto postawić na tak zwany ciepły montaż okna.

Ciepły montaż okna – co to takiego?

Inwestorom zawsze zależy na tym, aby okna były energooszczędne i miały jak najlepsze właściwości termoizolacyjne. Jednak ogromne znaczenie w tej kwestii ma sposób ich montażu.

Ciepły montaż jest nazywany także warstwowym. Tradycyjna metoda przewiduje mocowanie okien przy pomocy pianki. Jednak obecnie zaleca się, aby wykorzystywać technikę zapewniającą o wiele więcej korzyści.

Ciepły montaż okna polega na stosowaniu trzech warstw – zewnętrznej, środkowej oraz wewnętrznej – które mają kolosalny wpływ na jego szczelność. Są one wykonywane z taśm i folii paroszczelnych oraz paroprzepuszczalnych.

Zadaniem warstwy zewnętrznej, czyli paroprzepuszczalnej, jest ochrona wnętrza przed wilgocią pochodzącą z opadów atmosferycznych. W środku umieszczana jest izolacja termiczna, czyli pianka. Natomiast funkcją warstwy paroszczelnej – wewnętrznej – jest zabezpieczanie pianki przed przenikaniem do niej wilgoci.

Osoby, którym zależy na tym, aby okna zapewniały właściwe warunki oraz temperaturę w domu, muszą zdecydować się na ciepły montaż. Metoda ta jest uważana dziś za klucz do tego, by wnętrza były optymalnie zabezpieczane przed wilgocią oraz ucieczką ciepłego powietrza. Jak nietrudno się domyślić, taki sposób montażu niesie za sobą wiele innych korzyści” – mówi ekspert z firmy Medrus.

Jakie zalety ma ciepły montaż okien?

Trzeba pamiętać o tym, że ciepły montaż okien powinien być wykonany przez fachowców wykorzystujących dobrej jakości materiały. Tylko wtedy można liczyć na profesjonalne przeprowadzanie wszystkich etapów pracy.

Okna zamontowane w ten sposób z całą pewnością spowodują, że we wnętrzu budynku będzie panował korzystny mikroklimat. Dzięki temu zostanie również wyeliminowany problem mostków termicznych, czyli miejsc, przez które mogłoby uciekać z budynku ogrzane powietrze. Ciepły montaż zapewnia dużą szczelność, co sprawia, że odpowiada za energooszczędność – pozwala ograniczyć koszty ogrzewania.

Nie można zapomnieć, że miejsca wokół okien są narażone na pojawianie się tam groźnych dla człowieka grzybów, pleśni czy nieestetycznych zacieków. Sposobem na to, aby uniknąć ich powstania, jest właśnie ciepły montaż.

Materiał partnera