montaż okien

Na co zwrócić uwagę, wybierając okna dla domu?

Wybór okien ma duże znaczenie dla komfortu i kosztów eksploatacji budynku, ponieważ od ich jakości zależy ilość traconej energii, a także poziom hałasu panującego we wnętrzu. Właściwie dobrane okna mogą zagwarantować ciszę, dobre doświetlenie pomieszczeń, a także zapobiec wysokim rachunkom płaconym za ogrzewanie. Mają również wpływ na wygląd elewacji oraz to, jak prezentują się poszczególne pomieszczenia.

Najważniejsze parametry użytkowe okien

Okna mogą być wykonane z różnych materiałów. Ramy i ościeżnice wytwarza się z drewna, tworzywa sztucznego – głównie PVC – a także z aluminium. Okna drewniane wyróżniają się ładnym wyglądem, mogą też być pomalowane na dowolny kolor, co jakiś czas wymagają jednak odświeżenia, a ich cena bywa wysoka. Okna z PVC są stosunkowo tanie, estetyczne i trwałe, z czasem jednak mogą ulegać zniekształceniu. Okna aluminioweeleganckie, a jednocześnie bardzo trwałe. Ponieważ dobrze znoszą większe obciążenia, są chętnie wybierane do dużych przeszkleń np. tarasowych czy balkonowych.

Najważniejszym parametrem eksploatacyjnym okien jest ich współczynnik przenikania ciepła (U), określający, jaka część energii będzie się przez nie wydostawała na zewnątrz. Im jest on niższy, tym okna są bardziej energooszczędne. W przypadku, gdy część energii służącej do ogrzana wnętrza ma być dostarczana przez promienie słoneczne, jak w nowoczesnych domach energooszczędnych lub pasywnych ważny będzie także wysoki współczynnik przepuszczalności energii słonecznej (g). Dla komfortu użytkowników znaczenie ma też poziom izolacyjności akustycznej (R) oraz poziom tłumienia wysokich (C) i niskich częstotliwości (CTR). Ochrona przed hałasem będzie szczególnie istotna w przypadku okien dachowych, które muszą sobie radzić z hałasem padającego deszczu.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiednie okna, warto też zwrócić uwagę na ich pozostałe cechy związane z konstrukcją i funkcjonalnością. Jeśli chodzi o budowę ram i ościeżnic ważna będzie ilość komór oraz zastosowane usztywnienia. Znaczenie ma też rodzaj pakietu szybowego – w tym ilość tafli szklanych, grubości szyb i ich wzajemny stosunek czy wreszcie rodzaj gazu użytego do wypełnienia przestrzeni między nimi. Najlepszym izolatorem jest krypton, który jest jednak dość drogi, częściej używa się więc argonu. Lepsze parametry, jeśli chodzi o energooszczędność, osiągają na ogół pakiety trzyszybowe. Okna z pakietami dwuszybowymi będą jednak tańsze, a przy tym przedostanie się przez nie nieco większa ilość światła. Istotną cechą okien będzie też funkcjonalność zamontowanych w nich okuć, a więc łatwość obsługi czy możliwość stosowania tzw. mikrorozszczelnienia. Tanią i funkcjonalną stolarkę okienną można znaleźć m.in. w firmie Nowy Dach – Krishome z Kołobrzegu, oferującej okna aluminiowe marki KRISPOL.