dmuchawa do kotła c.o.

Na co zwrócić uwagę, wybierając dmuchawę do kotła centralnego ogrzewania?

Kotły centralnego ogrzewania są podstawą zapewnienia ciepła w większości budynków. By działały sprawnie i efektywnie, potrzebują odpowiednio wyważonej mieszanki opału oraz powietrza, które umożliwia spalanie. Dmuchawy stworzono po to, by zapewniały optymalną wentylację kotłów c.o., wpływając tym samym na oszczędność energii, zwiększając wydajność kotła i ułatwiając jego obsługę. Co warto o nich wiedzieć i jak wybrać najlepszą?

Jak działa dmuchawa do kotła c.o.? 

Wśród ważnych akcesoriów wspomagających prawidłowe działanie pieców centralnego ogrzewania są dmuchawy, będące podstawą systemu wentylacyjnego. Jak wiadomo, do procesu spalania niezbędny jest odpowiedni dopływ powietrza. Nie może być zbyt mały, ponieważ wówczas ilość wytworzonego ciepła będzie niewystarczająca do ogrzania domu. Z kolei zbyt dużo powietrza w kotle spowoduje usunięcie ciepła przez komin. Za dostarczenie optymalnego nadmuchu odpowiada właśnie wentylator, zwany też dmuchawą

Dmuchawa składa się z aluminiowej lub stalowej obudowy chroniącej znajdujący się wewnątrz silnik z wirnikiem. Ma dwa otwory: wlotowy, zabezpieczony siatką, którym wchodzi powietrze z otoczenia, oraz wylotowy, doprowadzający je do paleniska. By powietrze nie uciekało, stosuje się kołnierze. Wentylatory stosuje się głównie w przypadku pieców miałowych i węglowych.

Jak dobrać wentylator do pieca centralnego ogrzewania? 

Kupując wentylator, trzeba dobrać go do rodzaju posiadanego kotła. Ważny jest tutaj pobór mocy – w piecach o mocy powyżej 50 kW, czyli ogrzewających budynki o powierzchni ponad 350 mkw, dmuchawy montuje się na zewnątrz ze względu na jej duże rozmiary. W pozostałych przypadkach trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wymaganą moc wentylatora, ale i rozmiary ramki zewnętrznej, by pasowała do danego modelu kotła.

Wybierając dmuchawę, warto zwrócić szczególną uwagę na:

  • materiał wykonania – aluminiowe są bardziej odporne niż stalowe;
  • moc – im większa, tym wyższa wydajność sprzętu;
  • trwałość potwierdzoną gwarancją producenta;
  • temperaturę otoczenia, w jakiej może pracować;
  • głośność pracy;
  • długość przewodu zasilającego;
  • wbudowaną, regulowaną przepustnicę powietrza;
  • zwartą, kompaktową formę obudowy;
  • bezpieczeństwo użytkowania – deklaracja zgodności CE.

Wentylatory, jakie znajdziemy m.in. w ofercie producenta kotłów grzewczych PPHIU „S.A.M.”, to samodzielne urządzenia, które można podłączyć zarówno do pieca, jak i wykorzystać do ogólnej wentylacji pomieszczeń bądź urządzeń technologicznych. Są więc godne rozważenia, gdy ważna jest uniwersalność zastosowania. 

Materiał partnera