traktor ogrodowy

Na co zwrócić uwagę przy zakupie traktora ogrodowego?

Dysponowanie własnym traktorem ogrodowym to przede wszystkim wygoda dla właściciela. Urządzenie to jest przystosowane do wykonywania wielu różnorodnych prac, dzięki czemu może być użytkowane przez cały rok. Traktor ogrodowy jest przeznaczony przede wszystkim do koszenia trawnika, ale nie tylko. Wykorzystuje się go często także do odgarniania śniegu z posesji zimą. Czym kierować się podczas wyboru traktorka? Sprawdź.

Jakie prace może wykonywać traktor ogrodowy?

Wybór odpowiedniego modelu traktorka ogrodowego to nie lada wyzwanie. Urządzenia te są przeznaczone głównie do koszenia trawnika na posesji, jednak właściciele wykorzystują je także do innych prac. Traktorki w zależności od parametrów, jakie je charakteryzują, mogą pracować na małych lub bardzo dużych powierzchniach. Dlatego też koszenie nawet kilku hektarów trawy nie stanowi dla nich żadnego problemu. Aby trawnik prezentował się elegancko, należy dobrać odpowiedni rodzaj kół traktora. Jego ciężar może bowiem prowadzić do powstawania kolein, a tym samym wpływać na estetykę ogrodu.

Jak już wspomniano, traktorki ogrodowe poza koszeniem mogą wykonywać także inne prace. Maszyny z wymiennymi elementami często służą jako glebogryzarki lub pługi śnieżne. Urządzenie takie powinno mieć możliwość dołączenia przyczepki lub dodatków roboczych z przodu.

Czym kierować się podczas wyboru traktorka?

Wiele parametrów decyduje o tym, do jakich prac przeznaczony jest konkretny model traktora ogrodowego. Pracownicy sklepu ze sprzętem ogrodniczym Karad doradzają, aby zwrócić uwagę na:

  • moc silnika,
  • liczbę cylindrów,
  • rodzaj noży,
  • szerokość i wysokość koszenia,
  • promień skrętu,
  • pojemność kosza,
  • możliwość mulczowania,
  • tempomat.

Urządzenia przeznaczone do pracy na nierównym terenie powinny mieć jak największą moc silnika. Im wartość ta jest większa, tym wydajniej traktorek będzie pracował. Na długość i jakość pracy wpływa także liczba cylindrów. Do koszenia trawy na terenie wyboistym o dużej powierzchni przeznaczone są traktorki dwucylindrowe. Są to droższe maszyny, jednak ich praca jest bardziej wydajna. Precyzyjne koszenie zapewnia także odpowiednia liczba noży traktorka. Zazwyczaj jest ich dwa lub trzy. Oczywiście ważna jest także ich jakość, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie traktorka trzeba sprawdzić ostrza.

Traktorki ogrodowe powinny zapewniać także możliwość mulczowania, czyli mielenia trawy od razu po skoszeniu. Takie działanie pozwala na zamianę odpadów w nawóz naturalny, który można rozprowadzić w ogrodzie. Funkcja ta jest dostępna zwykle w droższych modelach urządzeń. Pojemność kosza natomiast waha się między 200 a 400 litrów. Im więcej trawy zbiornik pomieści, tym dłużej można ją kosić bez przerwy.

Materiał partnera