Drewno w tartaku

Na co zwrócić uwagę kupując drewno w tartaku?

Nawet najdokładniej zbudowana drewniana konstrukcja nie będzie trwała, jeśli wykorzystamy drewno niskiej jakości. Tyczy się to nie tylko budowy więźb dachowych, ale także mniejszych obiektów drewnianych, takich jak altanki. To dlatego tak ważne jest, aby kupować drewno tylko w najlepszych tartakach, pamiętając o tym, aby mimo wszystko samodzielnie sprawdzić jego jakość. Na co zwrócić uwagę kupując drewno w tartaku?

Klasa drewna

Najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, kupując drewno w tartaku, jest jego jakość. Mowa tutaj zarówno o klasie jego wytrzymałości – dla drewna konstrukcyjnego C24, jego gęstości jak i zachowania wymiarów elementów i ich prostoliniowości. Normy, jakie musi spełnić drewno z poszczególnych klas, są ustalane odgórnie.

Klasa jakości skupiona jest wokół wyglądu drewna, jednolitości jego barwy oraz rodzaju usłojenia. Dzięki tej kwalifikacji możliwe jest przyporządkowanie danego drewna do różnych zastosowań, na przykład z przeznaczeniem na palety lub też konstrukcje czy elementy ozdobne. Klasa jakości drewna oznaczana jest cyframi rzymskimi od I do IV. Najwyższą klasą jest klasa I, najniższą zaś IV. Klasa I to klasa obejmująca drewno o jednolitej barwie, bez sęków, z prostoliniowym usłojeniem, całkowicie równomierne. Kolejne klasy mogą posiadać już sęki czy mieć niejednolite ubarwienie, dla drewna konstrukcyjnego, o ile nie jest ono wyeksponowane na widok, klasy te nie mają większego wpływu.

Klasa wytrzymałości drewna ocenia właściwości wytrzymałościowe. Są nimi między innymi odporność na zginanie, rozciąganie oraz ściskanie, zarówno wzdłuż, jak i w poprzek włókien. Klasa wytrzymałości wpływa na późniejsze zastosowanie drewna. Drewno konstrukcyjne powinno spełniać wymagania dla klasy wytrzymałości C24 są to wymagania klasy sortowniczej średniej. W praktyce drewno konstrukcyjne produkowane z krajowej sosny spokojnie jest w stanie spełnić te wymagania, drewno wyższych klas jak np. C35 wymaga już klasy sortowniczej wyborowej, co nie jest możliwe do spełnienia z krajowego surowca w bardzo dużych ilościach. Przy wykonywaniu więźb dachowych ze świerka należy szczególnie uważać na surowiec z rejonów górskich, ponieważ często występuje tam tzw. posusz świerka, co może w efekcie prowadzić do tego, że kantówki wykonane z takiego surowca będą charakteryzowały się małą gęstością i dawać efekt tzw. styropianowego drewna. Nie ma mowy, żeby spełniały one wymagania wytrzymałościowe klasy C24 i nadawały się do konstrukcji budowlanych.

Dla przykładu, drewno stosowane do budowy więźb dachowych w większości projektowane jest jako C24, ponieważ jest to surowiec powszechnie dostępny w kraju. W przypadku gdy w projekcie występuje drewno wyższych klas np. C27 można zwrócić się do projektanta o przeliczenie przekrojów więźby na klasę C24 – często jest to kwestia niewielkiego zwiększenia przekrojów wybranych elementów więźby.

Drewno sosnowe o najwyższej jakości w klasie wytrzymałości C24 można kupić w Tartaku Hajduczek w Jejkowicach.  Znajdziemy tam zarówno więźby dachowe, jak również deski, łaty, kontrłaty, deski podrynnowe i wszystkie elementy niezbędne do wykonania więźby. Poza ofertą więźb tradycyjnych specjalizujemy się w więźbach CNC wycinanych na profesjonalnej linii ciesielskiej, dopasowanych do rzeczywistych wymiarów budynku na podstawie pomiaru wykonywanego przy pomocy tachimetru. Oferujemy również montaże więźb dachowych. W przypadku jakichkolwiek problemów z wyborem odpowiedniego drewna, doborem łączników ciesielskich czy rozwiązań stosowanych w więźbach dachowych doświadczona obsługa tartaku udzieli fachowej porady.

Materiał partnera