żarówki LED

Na co zwracać uwagę wybierając żarówkę LED?

Oświetlenie bazujące na żarówkach LED cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością wśród wielu odbiorców. Użytkownicy doceniają go głównie ze względu na oszczędności, jakie można wprowadzić dzięki niemu do domowego budżetu. Warto jednak pamiętać, że żarówki LED różnią się między sobą, dlatego przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Jak wybrać dobrą żarówkę LED?

Wybór odpowiedniej żarówki LED to pozornie bardzo proste zadanie. Wiele osób uważa, że konieczne jest jedynie jej dopasowanie do miejsca, w którym będzie zamontowana. Przy czym należy pamiętać, że jedna żarówka sprawdzi się lepiej w salonie, a inna w jadalni. Jednak jak zauważają specjaliści z takich firm, jak P.H.U. ELHURT, jeszcze przed zakupem żarówki konieczne jest sprawdzenie nie tylko kształtu, ale również gwintu, jaki w jej przypadku został zastosowany. Ponadto ważnymi parametrami, jakie powinno się uwzględnić podczas wyboru żarówki LED, są także:

  • moc,
  • barwa.

Czym należy kierować się przy wyborze żarówki LED?

Zakup przypadkowej żarówki LED nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jedną z najważniejszych kwestii, jakie należy uwzględnić, jest przede wszystkim jej moc. W przypadku oświetlenia LED parametr ten jest podawany w lumenach. Warto więc pamiętać, że im wyższa liczba lumenów, tym więcej światła będzie dawała żarówka. Decydując się na wybór tego elementu do miejsc, które nie wymagają go w nadmiarze jak np. salon czy przedpokój, można śmiało zdecydować się na słabsze mocą produkty. Żarówki z mocą 100–400 lumenów będą w tym przypadku idealne. Do pomieszczeń wymagających więcej światła – np. ze względu na przestrzeń nad biurkiem czy do łazienki – warto wybrać żarówkę o znacznie większej mocy – od 500 wzwyż.

Moc żarówki LED może być określona w liczbie watów. Przelicznik na lumeny jest prosty – należy pomnożyć wartość przez 10, aby otrzymać wynik.

Barwa żarówki ma znaczenie

Kupując żarówkę LED, należy koniecznie wybrać jej barwę, określaną również jako temperatura światła. Na opakowaniach jest ona przedstawiana jest za pomocą skali termometrycznej Kalwina. Mniejsze wartości oznaczają barwę ciepłą, natomiast wyższe – zimną. Dla przykładu żarówka LED z oznaczeniem 2000 K imituje barwę palącej się świecy, a ta z wartością 3000 K – jasne światło, jakie towarzyszy np. rozbłyskowi błyskawicy.

Barwa ciepła daje znacznie mniej światła, jednak pozwala na stworzenie przytulnego klimatu w domowych pomieszczeniach. Zimna zapewnia dużą ilość światła, co jest ważne w łazience czy do pracy.

Materiał partnera