zakup mieszkania

Na co zwracać uwagę przy zakupie małego mieszkania?

Kupno mieszkania to ekscytujące przeżycie. Dla wielu osób jest to najważniejsza decyzja w życiu. Radość nie powinna jednak przyćmić ostrożności. Przy zakupie własnych czterech kątów zwróć uwagę na kilka niezwykle istotnych rzeczy. Powierzchnia, lokalizacja, dodatkowe udogodnienia – i w końcu cena – to pewne wyznaczniki, które określają, czy wybór danego mieszkania jest właściwy. Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę?

Zakup małego mieszkania – czym się kierować?

Obecnie wiele osób marzy o kupnie małego mieszkania. Jest to uwarunkowane kilkoma czynnikami, ale przede wszystkim korzystniejszą ceną. Poza tym sporo par nie zakłada już tak dużych rodzin jak dawniej, decydując się na jedno lub dwoje dzieci. Dlatego nie potrzebują wiele przestrzeni do zapewnienia sobie komfortowego życia.

Nieduże mieszkanie wiąże się z widocznie mniejszymi kosztami utrzymania. Przy tym jest mniej energochłonne, łatwiej je ogrzać oraz wymaga zdecydowanie mniej sprzątania. Do tego zapach kawy szybciej rozprzestrzenia się w pomieszczeniach. Dla niektórych może to być jeden z najbardziej przekonujących argumentów.

Dlatego właśnie zakup małego mieszkania jest tak popularny, a wielu deweloperów idzie w tym kierunku, aby proponować jak najkorzystniejsze rozwiązania. Jeśli więc chcesz stać się dumnym właścicielem takiego lokum, zwróć uwagę na kilka czynników.

  • Deweloper – w pierwszej kolejności zajrzyj do księgi wieczystej. Właśnie tam sprawdzisz, czy deweloper ma prawo do danego gruntu, czy otrzymał pozwolenie na budowę i czy jest rzetelny.
  • Cena – jak wiadomo jest to jeden z czynników, który ma decydujące znaczenie. Nigdy nie wybieraj najtańszej opcji, ponieważ jest to zwykle równoznaczne z gorszą jakością. Oczywiście nie musisz inwestować w najdroższe mieszkanie. Należy zrobić rekonesans na rynku w okolicy.
  • Lokalizacja – w dużej mierze wpływa ona na komfort życia. Szkoła, sklep, ośrodek zdrowia, szpital – te najważniejsze placówki nie powinny znajdować się daleko. Poza tym równie istotna jest komunikacja miejska. Osoby, które mają samochód, powinny także mieć do dyspozycji dogodne miejsce do parkowania.
  • Otoczenie – zadbane i schludne to jeden z warunków Twojego komfortu. Jeśli do dyspozycji masz jeszcze ogródek, jest to naprawdę korzystna oferta.
  • Umowa – dokładnie zapoznaj się z każdym zdaniem tego dokumentu. Musi zawierać informacje dotyczące nie tylko nieruchomości, ale też warunków jej sprzedaży.

Odbiór małego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Nadchodzi upragniony moment – możesz odebrać nowe lokum. Jak mówi ekspert z firmy deweloperskiej D.P.I. MALACHIT SP. Z O.O., warto skontrolować w tym momencie kilka rzeczy.

Wszystko powinno być zgodne z umową. W tym metraż, układ pomieszczeń, suchość ścian i sufitów. Poza tym zwróć uwagę na:

  • sprawność wentylacji,
  • układ gniazdek,
  • szczelność drzwi i okien,
  • nachylenie parapetów i balkonu.

Jeśli wszystko się zgadza, możesz ze spokojem zagospodarować swoje małe mieszkanie i cieszyć się najlepszym zakupem w życiu.

Materiał partnera