Na co zwracać uwagę przy zakupie klimatyzatora?

System klimatyzacji pozwala cieszyć się rześkim powietrzem nawet w środku upalnego dnia. Dlatego urządzenia klimatyzacyjne pojawiają się w coraz większej liczbie biur, lokali usługowych, a także w domach prywatnych. Wybór klimatyzatorów jest bardzo duży, ale nie wszystkie są warte swojej ceny. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, kupując klimatyzator?

Moc chłodnicza – najważniejszy parametr przy wyborze klimatyzatora

Urządzenia klimatyzacyjne zmieniły na lepsze warunki, w których pracujemy, odpoczywamy i spędzamy czas. We wnętrzach, w których zainstalowano system klimatyzacji, pogoda panująca na zewnątrz nie ma znaczenia. Jak działa system klimatyzacji?

Układ klimatyzacyjny składa się z jednostki wewnętrznej umieszczonej w klimatyzowanym lokalu, a także z jednostki zewnętrznej instalowanej poza budynkiem ‒ wyjaśnia ekspert z firmy YogiCo. ‒ Są one połączone. Jednostka wewnętrzna schładza powietrze we wnętrzu dzięki wymiennikowi ciepła. Następnie jest ono usuwane z budynku przez jednostkę zewnętrzną. Można też odwrócić ten proces – pobierać ciepło z zewnątrz, a oddawać je wewnątrz. W ten sposób wykorzystujemy system klimatyzacji do ogrzewania.

Częściej jednak zadaniem klimatyzacji jest chłodzenie. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy się zainteresować jej mocą chłodzenia, czyli wydajnością. Zbyt niska wydajność urządzenia może sprawić, że nie uda się dostatecznie schłodzić wnętrza. Przy planowaniu domowej klimatyzacji należy przyjąć, że na 1 m2 przypada 0,1 kW mocy.

Rodzaje klimatyzatorów

Obecnie na rynku klimatyzacji można znaleźć systemy różniące się rozwiązaniami konstrukcyjnymi i sposobem montażu. Najpopularniejsze są teraz klimatyzatory typu split. Zaliczają się one do urządzeń stacjonarnych, czyli montowanych na stałe. Jednostka wewnętrzna pobiera ciepło, a zewnętrzna je usuwa. Są one połączone rurami, które pozostają niewidoczne, ponieważ instaluje się je w ścianie budynku.

Oprócz klimatyzatorów złożonych z dwóch jednostek, czyli split, dostępne są także klimatyzatory monoblokowe, zarówno stacjonarne, jak i przenośne. Tu urządzenie jest jedno, a ciepło odprowadza dość szeroka rura, której wylot musi znajdować się poza budynkiem. Może być on zamocowany w ścianie albo prowadzony przez otwarte okno. To drugie rozwiązanie jest znacznie mniej praktyczne.

Do sporadycznego użytku domowego można wybrać klimatyzator przenośny. Jedno urządzenie może być przenoszone między pomieszczeniami, aby schładzać to, w którym aktualnie przebywamy. Ten typ klimatyzatorów ma niewielką moc i jest dość hałaśliwy, dlatego do ciągłego użytkowania lepsza będzie klimatyzacja stacjonarna.

Materiał partnera