klucze imbusowe

Możliwości kluczy imbusowych

Klucz imbusowy jest bardzo charakterystycznym, a także przydatnym rodzajem klucza. Powinien znajdować się w każdym warsztacie lub każdej skrzyni z narzędziami. Klucze imbusowe wyróżniają się specyficznym przekrojem w kształcie sześciokąta foremnego. Właśnie dlatego, to narzędzie jest nazywane także kluczem sześciokątnym. Głównym zadaniem klucza jest wkręcanie i wykręcanie śrub z sześciokątnym otworem. Wykorzystuje się go również bardzo często do prac z niewielkimi elementami, gdzie ogromną rolę odgrywa precyzja. Niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru klucza do danej śruby. Jeśli będzie on do niej pasował, nie będzie wyślizgiwał się podczas wkręcania. Jakie są główne zastosowania kluczy imbusowych?

Klucz imbusowy do roweru

Każdy rower posiada śruby o sześciokątnych otworach. Dzięki kluczowi imbusowemu, możliwe jest wyregulowanie sprężyn hamulców, a także dokręcenie kierownicy lub naprawienie przerzutek. Do odkręcenia śruby przy przerzutkach lub pedałach, najlepszy będzie klucz imbusowy z kulką. Chcąc zapewnić sobie jak największą swobodę pracy, warto postawić na klucz z rękojeścią bądź w kształcie litery T.

W przypadku rowerów, niezwykle ważne jest dopasowanie odpowiedniego rozmiaru kluczy. Do wszelkich napraw, używa się najczęściej tych o rozmiarze 5, 6 i 8 mm. Warto jednak posiadać także mniejsze klucze imbusowe.

Klucz imbusowy – nietypowe zastosowanie

Klucza imbusowego można używać do naprawiania lub korygowania wielu różnych przedmiotów, na przykład gitary.

Jak mówi jeden z pracowników hurtowni Metalex, zajmującej się m.in. sprzedażą kołków rozporowych, wyrobów śrubowych oraz narzędzi: W przypadku instrumentu, jakim jest gitara, klucz imbusowy może posłużyć np. do korygowania krzywizny gryfu. Czynność ta przekłada się na sposób zachowania strun w gitarze. W takim przypadku, imbus sprawdzi się doskonale, ponieważ jest to klucz, pozwalający na wykonywanie bardzo precyzyjnych czynności. Najlepiej wybrać model wyposażony w kulki, za pomocą którego można manipulować śrubą pod kątem.

Jaki rozmiar klucza wybrać?

Otwory w śrubach są uzależnione od średnicy ich łbów. To właśnie do nich należy dopasować odpowiedni rozmiar klucza imbusowego. Mierząc klucz, należy zmierzyć średnicę, jaką ma jego końcówka. Rozmiar można także sprawdzić w informacji dołączonej przez producenta. Na rynku znajdują się dwa główne rodzaje, jeśli chodzi o rozmiar kluczy imbusowych: calowy i metryczny.

Cena kluczy jest zależna od ich rodzaju. Standardowe modele typu L można kupić już za złotówkę za sztukę. Klucze z kulką i rękojeścią oraz typu T, mogą kosztować nawet do stu złotych. Wszystko zależy od materiału, z którego zostało wykonane narzędzie.

Klucze imbusowe mają wiele różnych zastosowań. Swoją uniwersalność zawdzięczają przede wszystkim budowie oraz tym, iż na rynku znajduje się wiele rodzajów takich kluczy. Dzięki nim, możliwe jest wykonywanie prac, które wymagają niezwykle dużej precyzji.

Materiał partnera