montaz-wentylacji-dachowych---co-warto-wiedziec

Montaż wentylacji dachowych – co warto wiedzieć?

Dach, jako zwieńczenie budynku, ma za zadanie chronić jego wnętrze przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych, będąc jednocześnie wystawionym na bezpośredni kontakt z nimi. Opady deszczu i śniegu przyczyniają się nieuchronnie do zawilgocenia elementów konstrukcyjnych dachu. Aby uniknąć niepożądanych efektów oddziaływania wilgoci, konieczny jest montaż skutecznej wentylacji dachu.

 Wilgoć niebezpieczna dla dachu

Wilgoć jest jednym z największych wrogów większości materiałów budowlanych. W przypadku drewna, wykorzystywanego przy budowie więźby dachowej, wilgoć może powodować stopniową degradację, stanowiącą poważne zagrożenie dla całej konstrukcji. Dlatego podczas prac dekarskich nie wolno bagatelizować roli prawidłowego montażu wentylacji dachowej.

Kolejnym powodem, dla którego warto zadbać o prawidłową wentylację, jest skuteczność izolacji termicznej. Wilgoć znacznie osłabia właściwości termoizolacyjne przegród, a dodatkowo stwarza dogodne warunki do rozwoju grzybów i bakterii, które wpływają negatywnie na klimat panujący nie tylko na poddaszu, ale i w całym domu.

Dach wentylowany

Podczas montażu dachu wentylowanego konieczne jest uwzględnienie przestrzeni wewnętrznej, która oddziela kompletne pokrycie od warstwy izolacyjnej. Taka szczelina wentylacyjna umożliwia swobodny przepływ powietrza, które osusza zarówno izolację, jak i konstrukcję dachu.

Prawidłowo zaprojektowana wentylacja dachu umożliwia wykorzystanie siły naturalnego przepływu powietrza, zaś w najtrudniejszych zakamarkach konstrukcji stosuje się ruch wymuszony. Najważniejsza zasada montażu wentylacji mówi jednak o tym, że przepływ powietrza musi zachodzić powyżej termoizolacji dachu.

Projektowanie wentylacji dachowej

Wybór najlepszych metod montażu wentylacji dachowej jest skomplikowany i uzależniony od wielu czynników, dlatego zadanie to zawsze warto zlecić specjaliście, np. Solidnemu Dekarzowi. Tylko doświadczony profesjonalista jest w stanie dobrać najlepsze rozwiązania, które zapewnią prawidłowe działanie wentylacji.

Do czynników determinujących sposób wykonania wentylacji dachu zaliczamy m.in. kąt nachylenia połaci, zastosowany system pokrycia (łaty lub poszycie) i użyte w nim materiały, rodzaj termoizolacji, a także warunki atmosferyczne w danym miejscu oraz ukształtowanie terenu w bezpośrednim otoczeniu budynku.

Na podstawie analizy wszystkich tych przesłanek, specjalista jest w stanie określić, czy dla danej konstrukcji wystarczające jest wykorzystanie naturalnego obiegu powietrza, jakiej wielkości powinny być otwory wlotowe i wylotowe, a jakiej przekrój szczeliny wentylacyjnej na całej jej długości.

Materiał partnera