Montaż systemów zielonych dachów - obróbki krawędzi dachów

Montaż systemów zielonych dachów – obróbki krawędzi dachów

Zielone dachy nie tylko pięknie i oryginalnie się prezentują, ale też stanowią świetną warstwę termoizolacyjną, jak również barierę akustyczną. Niewątpliwą zaletą jest też ich odporność na wichury oraz fakt, że taki dach pochłania szkodliwe pyły oraz dwutlenek węgla, zamieniając go na tlen. Możliwość cieszenia się tymi korzyściami zależy jednak m.in. od właściwego doboru gatunków roślin, a także odpowiedniej obróbki krawędzi dachu. Istnieje kilka jej wariantów.

Zacznijmy natomiast od tego, że zielony dach wcale nie musi kończyć się krawędzią. Może wszak być też ograniczony z którejś strony ścianą lub attyką, a także przylegać do komina. W takich sytuacjach między podobnym elementem a „właściwym” zielonym dachem, tj. obszarem pokrytym roślinnością, umieszcza się margines bezpieczeństwa w postaci warstwy płukanego żwiru.

Miedź, drewno, aluminium

Płukany żwir stosuje się zresztą także w przypadku krawędzi dachu płaskiego. Tam, gdzie w omawianym wyżej przypadku pojawia się mur, zamontować można specjalnie zaprojektowany profil miedziany bądź aluminiowy. Można go też dodatkowo zabudować deską. Wybór optymalnego rozwiązania zależy tu przede wszystkim od preferencji inwestora tudzież wizji projektanta i estetyki budynku.

Warstwy zielonego dachu

Zanim przejdziemy do zagadnienia obróbki krawędzi zielonego dachu charakteryzującego się spadkiem i wyposażonego w rynnę, zatrzymajmy się na moment nad kwestią samej jego konstrukcji. Otóż nie jest to tylko po prostu rozwinięty trawnik z rolki położony na oryginalnym dachu budynku, ale system warstw, z których każda realizuje właściwe sobie zadanie.

Bezpośrednio pod poziomem roślinności znajduje się warstwa wegetacyjno-magazynująca, odpowiedzialna za prawidłową cyrkulację powietrza, gromadzenie wody w odpowiednich ilościach i ogólnie zapewnianie roślinom optymalnych warunków do wegetacji. Niżej znajdują się kolejno:

  • warstwa filtracyjno-drenażowa,
  • warstwa separacyjna,
  • warstwa hydroizolacji antykorzennej, która zabezpiecza dach przed przeciekaniem.

Dachy spadziste

W przypadku spadzistego dachu warstwa filtracyjno-drenażowa zastąpiona zostaje warstwą antyerozyjną, niwelującą niekorzystne skutki oddziaływania na zielony dach sił grawitacyjnych. Tutaj również zastosować można profile wykonane z miedzi bądź aluminium, a także wykończyć całość impregnowaną deską, pamiętając o „marginesie” z płukanego żwiru. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że w profilu wykonuje się otwory, umiejscowione tak, by woda deszczowa czy roztopowa swobodnie mogła ściekać z dachu do rynny.

Fachowe doradztwo

To tylko niektóre z wielu możliwych rozwiązań, jeśli chodzi o obróbkę krawędzi zielonych dachów. W wyborze najlepszego z nich warto zdać się na specjalistyczną firmę, taką jak choćby Xero Flor. Jej pracownicy niejeden dach już zielenili, a ich wiedza i doświadczenie z pewnością pozwolą znaleźć technologię, która będzie idealnie dostosowana do projektu i charakterystyki budynku, który chcemy pokryć roślinnością.

Materiał partnera