montaż paneli podłogowych

Montaż paneli podłogowych. Etapy postępowania

Zakładanie paneli podłogowych nie powinno sprawić większych trudności, jeżeli postępuje się według określonego porządku. Poszczególne „deseczki” łatwo się do siebie dopasowują dzięki systemowi mocowania na tzw. „klik”. Żeby instalacja przebiegła szybko i sprawnie, a końcowy efekt był zadowalający, trzeba pamiętać o zakupie wszystkich elementów zestawu (np. pianki).

Zanim rozpocznie się prace montażowe, należy zadbać o odpowiednie warunki powietrza oraz zakup niezbędnych narzędzi. Przyjmuje się, że temperatura w pomieszczeniu, w którym będzie przeprowadzana instalacja, powinna oscylować od 18 do 25˚C, z kolei wilgotność powietrza – od 40 do 60%. Dobrą praktyką jest także „zaaklimatyzowanie” desek do nowego otoczenia, tj. zostawienie ich wewnątrz remontowanego pokoju na kolejne dwie doby od przywiezienia ze sklepu (jeśli wcześniej np. przebywały w wilgotnej hali, to mogą się skurczyć przy montażu).

Zakładanie paneli podłogowych – instrukcja dla „amatorów” 

Montaż paneli można podzielić na sześć kroków (tzw. etap „zero” dotyczy aklimatyzacji desek). Pierwsza czynność polega na przygotowaniu podłoża, tj. sprawdzeniu stabilności parkietu czy wyrównaniu ewentualnej wylewki i jej dokładnym oczyszczeniu. Następnie przechodzi się do położenia folii paroizolacyjnej – należy ją dobrze docisnąć i częściowo wywinąć na ścianę, aby uniknąć wnikania wilgoci od dołu (co występuje m.in. przez nieocieplone podpiwniczenie). Na taką izolację nakłada się podkład, np. w formie pianki pod panele podłogowe.

Pierwszy rząd paneli najczęściej potrzebuje pewnego docięcia, dlatego warto mieć „pod ręką” wyrzynarkę, dzięki której można zwęzić czy skrócić deski (nie powinna być jednak mniejsza niż ok. 40-50 cm). Panele łączy się ze sobą węższym bokiem, wkładając pióro jednego elementu we wpust kolejnego pod odpowiednim kątem i „upuszczając” go na podłogę. Kolejne rzędy należy rozpoczynać od odciętej wcześniej końcówki i dobijać je gumowym młotkiem. Podczas montażu ostatnich paneli (oferowanych np. przez firmę Gremont) warto uważać na folię.

Prace wykończeniowe po montażu paneli 

Przygotowanie podłoża, ułożenie folii paroizolacyjnej, a później pianki pod panele podłogowe, a także montaż pierwszego, ostatniego i kolejnych rzędów „deseczek” to nie wszystkie prace, jakie wykonuje się przy zakładaniu opisanej instalacji. Na koniec należy m.in. odciąć materiał przeciwwilgociowy, który wystaje na zewnątrz oraz przykryć szczeliny dylatacyjne – tę drugą czynność można wykonać za pomocą listew przypodłogowych. Meble wnosi się, kiedy panele nieco „osiądą”.

Materiał partnera