Montaż gniazdka elektrycznego

Montaż gniazdka elektrycznego – zasady postępowania

Zdarza się, że konieczne jest przeniesienie gniazdka elektrycznego lub po prostu wymiana starego, nieestetycznego gniazdka na nowe. Dotyczy to szczególnie osób, które przeprowadzają remont mieszkania, a także tych, które chcą odświeżyć jego wygląd. Osadzanie gniazdka elektrycznego w ścianie składa się z kilku stosunkowo prostych kroków.

Kiedy należy wymienić gniazdko elektryczne?

Nowe kontakty warto zamontować wtedy, gdy wymieniamy elektrykę w domu albo gdy zauważymy, że stare gniazdko jest uszkodzone. Nie warto zwlekać z wymianą, gdyż uszkodzone gniazdko może przebijać prąd i doprowadzić do zwarcia, a w konsekwencji do uszkodzenia sprzętu elektrycznego. Co więcej, możliwe jest porażenie kogoś z domowników prądem, a także wywołanie pożaru mieszkania. Jednak wymiana gniazdka może być konieczna również wtedy, gdy zmieniamy wystrój mieszkania, np. kupionego na rynku wtórnym. Stare gniazdka mogą wyglądać nieestetycznie, a – wbrew pozorom – stanowią rzucający się w oczy element, o który warto zadbać. Odpowiednie gniazdko elektryczne można wybrać w sklepie internetowym, oferującym produkty renomowanych producentów, takim jak Lampy i gniazdka.

Gniazdka elektryczne występują w dwóch rodzajach: z metalowym bolcem lub bez. Te z bolcem oferują zabezpieczenie przed porażeniem prądem w sytuacji, gdy ma miejsca awaria sprzętu lub gniazdka. Do tego rodzaju gniazdek podłącza się sprzęty o wysokim poborze prądu, czyli m.in. sprzęty AGD i RTV. W gniazdkach bez bolca, który pełni funkcję uziemienia, prąd może doprowadzić do zniszczenia urządzeń elektrycznych.

Wymiana gniazdka elektrycznego w 5 krokach

Wymiana gniazdka elektrycznego polega na następujących czynnościach:

  1. Odłączenie zasilania w gniazdku, czyli odłączenie bezpiecznika lub innego źródła, z którego prąd płynie do gniazdka. Następnie należy przyłożyć miernik prądu do gniazdka elektrycznego, by upewnić się, że zasilanie zostało odłączone.
  2. Odkręcenie starego gniazdka i wyjęcie go z puszki elektrycznej umieszczonej w ścianie. Do odkręcenia używamy śrubokręta o odpowiedniej końcówce.
  3. Odkręcenie śrub lub zwolnienie uchwytów mocujących kable. Kable wystające z puszki w ścianie powinny być umieszczone w otulinach o różnych kolorach: niebieski kabel (neutralny) należy przymocować do prawego zacisku, brązowy lub czarny (fazowy) do lewego, a zielono-żółty (uziemienie) do górnego,
  4. Przymocowanie kabli wystających z puszki do zacisków lub pod śruby nowego kontaktu.
  5. Ponowne zamocowanie gniazdka w puszce. W tym celu należy wcisnąć je tak, aby uchwyty weszły w puszkę i przykręcić kontakt śrubkami do puszki w ścianie.
Materiał partnera