firanka

Modne materiały, z których szyje się firany i zasłony

Materiały, z których wykonuje się firany i zasłony, powinny umożliwiać ich piękne układanie się w oknach. Nie jest to jednak ich jedyna cecha. Ważne są przepuszczalność światła, a także łatwość utrzymania ich w czystości. Obecnie można wybierać z wielu różnych tkanin, takich jak woal, organza czy tiule. Czy wiesz, jaki materiał sprawdzi się najlepiej na firanę i zasłonę? Podpowiadamy.

Jak uzyskać wymarzony efekt dekoracji okien?

Pożądane efekty dekoracyjne w przypadku firan i zasłon wynikają z odpowiedniego ich ułożenia, charakteru pomieszczenia, przejrzystości tkanin oraz zestawienia kolorystycznego.

Wybór tkaniny zależy jednak głównie od indywidualnych preferencji oraz oczekiwań.

Delikatne firany

Jedną z popularniejszych tkanin na firany jest markizeta. Przypomina drobną siatkę, o oczkach różnej wielkości. Im jest gęstsza, tym trwalsza. Cechuje się elegancją, ładnie się układa, dobrze prezentuje się w oknie. Nie wymaga prasowania, może schnąć powieszona na karniszu.

Firana żakardowa jest wykonana z nabłyszczanej, delikatnej przędzy, nici poliestrowych bądź poliestrowych z dodatkiem bawełny. Jest praktyczna, nie wymaga prasowania. Można ją prać w pralce w niskich temperaturach, co ułatwia utrzymanie jej w czystości. Bardzo dobrze przepuszcza światło, jest trwała i wytrzymała.

Doświadczone firmy, takie jak Salon Dom Firan,  chętnie wykorzystują w swoich aranżacjach woal, który miękko się układa. Pozwala na stworzenie miękkich podpięć i wymyślnych stylizacjach. Podobny efekt uzyskuje się, stosując połyskliwą, lejącą się organzę. Doskonale nadaje się ona do pomieszczeń słabo doświetlonych, nadaje wnętrzu elegancji.

Niezwykłą delikatnością cechuje się również tiul, który przepuszcza światło. Firana z niego uszyta może być gładka, ze wzorem, haftowana lub z gipiurą. Łatwo się układa, lekko odwirowana nie wymaga prasowania.

Wytworne zasłony

Piękne zasłony powstają z tafty – sztywnego, mało przejrzystego materiału. Ta ponadczasowa tkanina pięknie mieni się i opalizuje, pasuje do większości wnętrz. Umożliwia wykonanie efektownych upięć, nadaje pomieszczeniu wytwornego, luksusowego wyglądu. Lniane zasłony z kolei są naturalne, wytrzymałe i szlachetne. Pasują do wielu wystrojów, mają wyjątkowy charakter.

Jedwab dupion, droższy, ale efektowny materiał, jest delikatną tkaniną, cechującą się pięknym połyskiem i interesującą, lekko nierówną fakturą. Jest idealny do stylowych, luksusowych wnętrz, pozwala na stworzenie wyrafinowanych aranżacji.

Materiał partnera