Maty antypoślizgowe

Maty antypoślizgowe – zabezpieczenie powierzchni i schodów

Niewiele trzeba, żeby się poślizgnąć – wystarczy chwila nieuwagi i źle postawiony krok. W wielu obiektach nawierzchnie podłogowe są wykonane z materiałów, na których nawet zachowując dużą ostrożność bardzo łatwo się poślizgnąć, szczególnie kiedy są mokre, zaśnieżone lub zanieczyszczone. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie podłóg i powierzchni schodów przed takimi wypadkami. Skuteczną metodą jest zastosowanie mat antypoślizgowych.

Charakterystyka mat antypoślizgowych

Maty antypoślizgowe to specjalne podkłady, które dzięki właściwościom tworzywa oraz zastosowanej technologii produkcji są w stanie całkowicie zredukować poślizg na danej nawierzchni.

– Maty tego typu wytwarzamy z przędzy z włókna szklanego i z obu stron pokrywamy specjalną pianką z polichlorku winylu – mówi przedstawiciel firmy Unimat, specjalizującej się w produkcji wycieraczek, mat i innych rozwiązań do zabezpieczania powierzchni – Właściwości antypoślizgowe mata uzyskuje dzięki wtopieniu w jej rdzeń specjalnego granulatu z polichlorku winylu. W ten sposób uzyskuje się powierzchnię o wypukłej, nieregularnej strukturze, która zapewnia dobrą przyczepność butów nawet jeśli jest mokra. Nasze maty spełniają wymogi dla klasy antypoślizgowości R13, czyli najwyższej według normy DIN 51130:2014.

Dodatkowo maty firmy Unimat charakteryzują się klasą trudnozapalności Bfl-s1 według normy EN 13501-1:2007, a zatem są materiałem trudnozapalnym, emitującym niewielkie ilości dymu pod wpływem ognia. Nadają się do użytku w temperaturach od -4 do 60 stopni Celsjusza, są całkowicie odporne na działanie zmienny warunków pogodowych, a więc między innymi promieniowania słonecznego oraz wilgoci. Grubość mat to 7 mm, są one bardzo łatwe w cięciu i montażu.

Zastosowanie mat antypoślizgowych

Opisane wyżej maty antypoślizgowe znajdują szerokie zastosowanie wewnątrz obiektów, gdzie występuje intensywny ruch pieszy – są również odporne na ruch wózków inwalidzkich i dziecięcych. Spotkać je możemy między innymi w wiatrołapach centrów handlowych i szpitali, urzędów i innych instytucji. Świetnie spiszą się również do zabezpieczania schodów, na których poślizgnięcie się może skończyć się najpoważniejszymi obrażeniami. Nie powinno się ich stosować z kolei w miejscach, gdzie występuje ruch samochodowy, ruch wózków widłowych, paleciaków i maszyn sprzątających – nie sprawdzą się zatem w magazynach, zakładach produkcyjnych, w których dopuszczalny jest ruch pojazdów czy w częściach jezdnych parkingów i garaży.

Materiał partnera