drzewka owocowe

Letnie prace w ogrodzie – co możemy sadzić, jak pielęgnować rośliny?

Lato to czas intensywnego wzrostu roślin, w związku z czym w ogrodzie wymagane jest przeprowadzenie wielu prac pielęgnacyjnych, by nic nie zakłóciło procesu wegetacji. Jest to głównie podlewanie, koszenie i nawożenie, a także pielenie i ochrona przed szkodnikami. Z powodzeniem można również sadzić niektóre rośliny – warto jednak wiedzieć, jak nie dopuścić do ich przesuszenia. Podpowiadamy!

Każdy ogrodnik wie, że prace w ogrodzie nigdy się nie kończą. Nawet zimą może być wymagane przeprowadzenie prac, które pozwolą wiosną obudzić się przyrodzie na nowo. Lato to czas wyjątkowy, związany z kwitnieniem oraz wydawaniem owoców. To również okres wzmożonej działalności szkodników, dlatego letnie prace w ogrodzie są wyjątkowo intensywne.

Regularne podlewanie

Najważniejsze dla utrzymania roślin w dobrej kondycji jest ich regularne podlewanie. W przypadku ciepłych miesięcy letnich owoce i warzywa, a także kwiaty najlepiej podlewać od dołu, w jak najmniejszym stopniu polewając wodą liście. Równie ważny jest termin podlewania – najlepiej wykonywać je pod wieczór, kiedy słońce zaczyna znikać za horyzontem. Jest to istotne zarówno ze względu na możliwość poparzenia roślin (krople wody na liściach mogą działać jak soczewka skupiająca promienie), a także ogranicza pojawianie się grzybów i pleśni. Zapobieganiu chorób grzybowych pomaga również luźna więźba roślin. Warto więc zadbać o odpowiednio dużą przestrzeń pomiędzy roślinami.

Ochrona przed szkodnikami

Lato to czas wzmożonej aktywności owadów oraz innych szkodników. Należy pamiętać, że środki chemiczne są skuteczne, jednak powodują niszczenie naturalnego środowiska wielu pożytecznych owadów i zwierząt. Mogą być również szkodliwe – mówi specjalista ze szkółki drzewek i krzewów WaleczekKrety, choć mogą spowodować wiele zniszczeń są zwierzętami bardzo pożytecznymi i z tego względu są pod ochroną. Można je odstraszać, jednak nie wolno robić im krzywdy. Podobnie jak z mszycami, które stanowią źródło pożywienia innych owadów. Jeśli musimy – zastosujmy preparaty ekologiczne, które pozwolą nam na pozbycie się niechcianych gości z ogrodu. Równie ważne jest pielenie, które zapobiega nadmiernemu rozrastaniu się chwastów, a tym samym podbieraniu cennych składników odżywczych znajdujących się w ziemi – dodaje specjalista.

Usuwanie zwiędłych kwiatów i przycinanie roślin

Latem wiele roślin z powodzeniem można przycinać. Przykładem jest różanecznik lub lilak, u których usuwa się zwiędłe kwiaty lub piwonie, które również odcina się po zwiędnięciu. Wiele bylin można pobudzić do ponownego kwitnięcia poprzez cięcie, na przykład lawendę, krwawnik lub ostróżkę. To dobry czas na przycinanie żywopłotów, a także niektórych krzewów ozdobnych. Jednak ze względu na ptaki należy ograniczyć się wyłącznie do cięcia formującego lub pielęgnacyjnego – w gęstym żywopłocie mogą znajdować się gniazda. W połowie lata wykonuje się również przycinanie wczesnych odmian jabłoni, a także wiśni i czereśni. Po zakończeniu owocowania wycina się również zdrewniałe pędy malin. Konieczne może być również przycięcie liści truskawek, by zapobiec pojawieniu się chorób grzybowych. Regularne przycinanie to podstawa pięknego trawnika – aby był gęsty i zielony warto przeprowadzać je nawet co 3 do 7 dni. Przycina się również pędy ziół, by lepiej się rozkrzewiły.

Letnie nawożenie roślin

Nawożenie jest istotne zwłaszcza w przypadku trawnika – przeprowadza się je w połowie lipca. W tym czasie można też dosiewać trawę w miejscach, w których pojawiły się ubytki. Jest to również ostatni moment na zastosowanie nawozów azotowych w przypadku krzewów ozdobnych i bylin. To również czas, kiedy warto zadbać o róże, podając im nawóz potasowy, dzięki czemu bez problemu przetrwają zimę. Na grządkach, na których nie będą wysiewane warzywa do zbiorów jesiennych warto zastosować „zielony nawóz”, czyli grykę lub łubin.

Letnie sadzenie i wysiewanie kwiatów i warzyw

Wbrew pozorom rośliny w ogrodzie można sadzić przez cały rok. Warto jednak wybierać do sadzenia rośliny zdrowe i z nieprzesuszonym systemem korzeniowym. Najlepiej posadzić roślinę od razu po zakupie oraz intensywnie podlać – można również zamoczyć korzenie w wodzie przed posadzeniem. Oczywiście najlepiej wykonywać prace wieczorem, a jeśli miejsce jest wyjątkowo nasłonecznione przykryć roślinę delikatnym materiałem, na przykład firanką, aby zaadaptowała się w nowym miejscu. Nie należy również zapominać o intensywnym podlewaniu, zwłaszcza w ciągu kilku pierwszych dni. Drzewka owocowe najlepiej sadzić w sierpniu, natomiast w lipcu z powodzeniem można wysiewać rośliny dwuletnie, takie jak bratki, stokrotki lub malwy. Lato to również doskonały czas na drugi wysiew warzyw, które dadzą plony jesienią: marchwi, rzodkiewki, sałaty, brokuła, kalafiora, pietruszki. Czerwiec to natomiast doskonały czas na sadzenie roślin wodnych do oczka wodnego – nie należy jednak tego robić w pełnym słońcu.

Odmładzanie i sadzenie bylin

Podczas letnich prac w ogrodzie wykonuje się również odmładzanie oraz rozsadzanie bylin. Te, które już zakończyły kwitnienie warto podzielić oraz posadzić w innym miejscu, dzięki czemu będą obficie kwitły w następnych latach. Przy podziale warto uważać, by nie uszkodzić korzeni – rośliny szybciej się wówczas przyjmą. Najlepiej wykonywać tę pracę raz na trzy-cztery lata lub jeśli byliny słabo kwitną nawet częściej. W sierpniu można również sadzić nowe byliny, które zapełnią ogródek nowymi kolorami i zapachami.

Materiał partnera