Kwiaty o nietypowych kształtach

Kwiaty o nietypowych kształtach, które możemy uprawiać w Polsce

Rośliny ozdobne mogą pełnić różnorodną funkcję: stanowić kompozycję w ogrodzie, na tarasie lub balkonie czy tworzyć dekorację w parkach i skwerach. Hobbiści ogrodnictwa wykorzystują zazwyczaj do tego celu popularne gatunki roślin. Jednak wielu ambitnych ogrodników marzy o uprawie nietypowych roślin, szczególnie tych egzotycznych. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie. Przyjrzyjmy się zatem, jakie kwiaty o nietypowym kształcie możemy swobodnie uprawiać w Polsce?

Egzotyczna bawełna

Bawełna indyjska to wieloletnia roślina, znana przede wszystkim jako surowiec do produkcji dzianiny. Charakteryzuje ją jednak również duża wartość dekoracyjna. Uprawia się ją głównie w Grecji, Hiszpanii i Azji, ale z powodzeniem można ją uprawiać w doniczkach w polskich warunkach. Roślina dorasta do 80 centymetrów wysokości. Dużą zaletą uprawy bawełny indyjskiej w naszych warunkach jest fakt, iż jest to roślina jednoroczna i można ją uprawiać również wewnątrz domu. Aby dobrze rosła, potrzebuje ona ciepła, nasłonecznienia i regularnego podlewania. Ciekawostką jest, że kwiaty bawełny wyglądem przypominają kwiaty hibiskusa (nie bez przyczyny – rośliny są ze sobą spokrewnione) i można je często spotkać w kwiaciarniach i pracowniach florystycznych jako kwiaty ozdobne. Aby rozpocząć uprawę tej egzotycznej rośliny, należy wyposażyć się w nasiona bawełny indyjskiej, ziemię, doniczkę i dysponować nasłonecznionym miejscem.

Kaktusy

Jeśli marzysz o własnej uprawie kaktusów, teraz jest to możliwe! Dzięki zestawowi do uprawy kaktusów, możesz w swoim ogrodzie (a nawet na balkonie) hodować te różnorodne, niewymagające rośliny. Pierwotnym miejscem pochodzenia kaktusów jest surowy, pustynny klimat Ameryki, więc rośliny nie wymagają zbyt zaawansowanej pielęgnacji. W gotowych mieszankach nasion kaktusów znajdziemy ich różne rodzaje — szerokie, wąskie, cylindryczne czy kuliste. Kwitną na kolory biały, żółty, różowy i czerwony. Są one roślinami bezproblemowymi, należy je uprawiać w miejscach mocno nasłonecznionych. Możemy je uprawiać zarówno w doniczkach, jak i na suchym podłożu, np. w ogrodzie. Mieszankę z serii Exotic Hooby dostaniemy w dobrych sklepach ogrodniczych, takich jaki chociażby Toraf.

Eukaliptus właściwy

Eukaliptus Właściwy to kolejna propozycja rośliny o nietypowym kształcie, charakteryzująca się jednocześnie prozdrowotnymi właściwościami. Jest to roślina przeznaczona do uprawy doniczkowej. Piękne, biało-niebieskie liście wytwarzają olejki eteryczne, znane z korzyści dla układu oddechowego. Stanowi jednocześnie bardzo efektowną roślinę ozdobną. Eukaliptus wygląda jak nieduże, rozłożyste drzewko. Po roku uprawy osiąga ok. metra wysokości, ale już 15-letnie rośliny mogą sięgać nawet do 15 metrów. Z tej przyczyny warto eukaliptus uprawiać najpierw w ogrodzie, aby z biegiem czasu przesadzić go na stałe miejsce. Roślina powinna znajdować się w dobrze nasłonecznionym miejscu, ponieważ brak słońca negatywnie wpłynie na jej rozwój.

Materiał partnera