Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Zakup wymarzonego mieszkania może być trudny, między innymi ze względu na dużą liczbę ofert, które trzeba zweryfikować. Jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, warto rozważyć każdy aspekt ewentualnego wyboru. Co zatem należy wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości?

Określenie swoich potrzeby

Dobrym sposobem na przeanalizowanie i zawężenie grona ofert, którymi jesteś zainteresowany, jest rozpisanie ich i jednoczesne zastanowienie się nad metrażem oraz liczbą pomieszczeń, które chciałbyś nabyć. Istotne na tym etapie jest określenie budżetu – środków własnych oraz kredytu, jaki jesteś w stanie w rozsądny sposób zaciągnąć. Należy tutaj pamiętać o uwzględnieniu dodatkowych kosztów, np. na notariusza czy pośrednika.

Najważniejsze czynniki wpływające na wybór konkretnego obiektu to: lokalizacja, bliskość punktów usługowych i handlowych oraz placówek edukacyjnych, stan komunikacji miejskiej, a także ewentualna obecność przeszkadzających, specyficznych miejsc, np. lotniska czy torów kolejowych. Wybierając ofertę, warto także sprawdzić, czy w danym miejscu nie planuje się w przyszłości przebudowy, która może całkowicie zmienić okolicę.

Rozpatrzenie wszystkich tych elementów staje się znacznie łatwiejsze, jeśli skorzystamy z usług firmy, której specjalizacją jest obrót nieruchomościami.

Sprawdzenie stanu prawnego mieszkania

Pierwszym krokiem powinna być weryfikacja, czy osoba, od której planujesz kupić lokal, jest faktycznym właścicielem. Najłatwiej uzyskać potrzebne informacji po otrzymaniu numeru księgi wieczystej, w której znajdują się takie dane, jak ewentualne obciążenia finansowe nieruchomości oraz dane osób posiadających prawa do lokalu. W wydziale ewidencji ludności w urzędzie danego miasta lub gminy możesz otrzymać odpowiedź na pytanie, czy w mieszkaniu wciąż są zameldowani poprzedni lokatorzy.

Zakup nieruchomości od dewelopera

Wolisz kupić mieszkanie od dewelopera? Jest to wygodne rozwiązanie, zazwyczaj w tym przypadku o wiele łatwiej jest uzyskać kredyt hipoteczny. Aktualne przepisy chronią także kupujących przed bankructwem inwestorów. Kolejny plus to gwarancja, na ogół kilkuletnia, oraz pewność miejsca parkingowego. Chociaż może wydawać się, że taki wybór jest bezpieczny, zachowaj jednak ostrożność. Sprawdź wykonane wcześniej inwestycje dewelopera i plany informacyjne aktualnie budowanego osiedla.

Pomoc w zakupie mieszkania

Wciąż nie jesteś pewny swojej decyzji? Rozważ skorzystanie z usług biura nieruchomości, które może w profesjonalny sposób przeprowadzić Cię przez cały proces zakupowy. Takie usługi oferuje firma Almar Premium Real Estate – pośrednik nieruchomości premium.

Bez względu na to, czy kupujesz lokal od osoby prywatnej, pośrednika czy dewelopera, nie spiesz się z podejmowaniem decyzji. Skrupulatna analiza wszystkich istotnych czynników pozwoli Ci w przyszłości spokojnie cieszyć się urokiem wymarzonego mieszkania.

 

Materiał partnera