nawiewnik okienny

Który nawiewnik okienny wybrać – higrosterowany czy ciśnieniowy?

Wybór odpowiedniego nawiewnika okiennego jest nie lada wyzwaniem. Wiedzą o tym wszyscy ci, którym udało się zrealizować to zadanie, a także te osoby, które dopiero się z nim zmierzą. Do czego służą nawiewniki okienne i dlaczego ich właściwy dobór ma jakiekolwiek znaczenie? Czym wyróżniają się nawiewniki okienne higrosterowane, a czym nawiewniki okienne ciśnieniowe? Właśnie o tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Do czego służą nawiewniki okienne?

Odpowiednia wentylacja pomieszczeń ma ogromne znaczenie. Wpływa nie tylko na samopoczucie i zdrowie osób, które w nich przebywają, ale i na kondycje całego budynku. Właśnie dlatego nawiewniki okienne zyskały w ostatnich latach bardzo duże uznanie wśród klientów takich sklepów jak sklep internetowy NawiewnikOkienny.pl.

Jeszcze kilka lat temu popularność stosowania nawiewników okiennych była znacznie mniejsza, ze względu na stosunkowo niską szczelność produkowanej wtedy stolarki okiennej (niższą niż obecnie). Z biegiem czasu ulepszano ten parametr, przez co obecnie można kupić okna o bardzo wysokiej szczelności. Finalnie okazało się, że utrudnia to zbudowanie odpowiedniego systemu wentylacji w pomieszczeniach, a zakup nawiewników okiennych, na przykład w postaci nawiewników okiennych higrosterowanych, stał się idealnym sposobem na rozwiązanie powstałego problemu.

Te drobne elementy stanowią idealne źródło kontrolowanego czystego nawiewu, co ułatwia prawidłowe funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej. Dzięki nim nie ma potrzeby częstego otwierania okna – co jest ważne szczególnie w okresie zimowym. Pamiętaj – głównym celem projektowania odpowiednio działającego systemu wentylacyjnego jest dostarczanie tlenu do wnętrza budynku, a także pozbywanie się nagromadzonego w nim zanieczyszczonego powietrza.

Co cechuje nawiewniki okienne higrosterowane, a co ciśnieniowe?

Działanie nawiewników okiennych higrosterowanych polega na zamykaniu się i otwieraniu się w sposób samoczynny w zależności od zmiany wartości wilgotności względnej powietrza wewnątrz pomieszczenia. W związku z tym sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie panuje wilgotny klimat z niewielkimi rocznymi amplitudami temperatur.

W przeciwieństwie do nawiewników higrosterowanych nawiewniki ciśnieniowe nie są automatyczne. Są one wyposażone w przysłonę, za pomocą której zmieniana jest wydajność nawiewnika – w sposób manualny. Jego wydajność nie zależy więc od warunków atmosferycznych. Dlatego właśnie wiele osób rezygnuje z nawiewników higrosterowanych, właśnie na rzecz nawiewników ciśnieniowych.

Materiał partnera