drewno opalowe gatunki

Które gatunki drewna najlepiej nadają się na opał?

Kominek w domu potrafi nie tylko wnieść do domu niepowtarzalny przytulny klimat, ale także ogrzać większość pomieszczeń. Najpopularniejszym rodzajem opału do kominka jest drewno. Bardzo istotne jest jednak to, że nie każde drzewo sprawdzi się w kominku. Trzeba zwrócić uwagę na wartość opałową i ładny zapach wybranego gatunku. Które gatunki drewna najlepiej sprawdzą się więc w kominku?

Drewno – ­­najlepszy opał do kominka

Drewno najlepiej ze wszystkich surowców sprawdza się jako opał do kominka. Bardzo ważny jest jednak wybór odpowiedniego gatunku, który pozwoli ograniczyć koszty ogrzewania, gdyż dobrej jakości drewno pali się dłużej. Poza tym wprowadza do pomieszczenia przyjemny i ciepły klimat podczas zimowych wieczorów.

Warto pamiętać, że drewno do kominka musi być przede wszystkim suche tzn. może mieć maksymalnie 15% wilgotności i powinno być sezonowane przez co najmniej piętnaście miesięcy.

Jak mówi ekspert z firmy produkującej drewno opałowe Świat Drewna Raj:


Najbardziej jednak zalecane jest palenie drewnem o wilgotności od 12 do 20% i suszonym przez 1,5 – 2 lata. Maksymalną wydajność i długą żywotność kotła zapewniają drewna suszone minimum dwa lata. Wartość energetyczna drewna spada wyraźnie wraz ze wzrostem wilgotności.

Drzewa iglaste na opał

Drzewa ogólnie dzielą się na iglaste i liściaste. Drewno pochodzące z drzew iglastych nie sprawdza się najlepiej jako opał do kominka dlatego, że zawiera dużo żywicy, która może powodować zanieczyszczenie otoczenia. W efekcie spalania drewna pochodzącego z drzew iglastych powstaje dużo sadzy i dymu. Poza tym takie drewno opałowe strzela i pali się nierównomiernie.

Drewno z drzew liściastych – idealne do kominka

Drewno pochodzące z drzew liściastych ma mniej żywicy, dzięki czemu w procesie spalania nie wytwarza dużej ilości zanieczyszczeń. Najbardziej wartościowe jest drewno pochodzące z drzew gatunków twardych, gdyż są one w stanie wytworzyć najwięcej ciepła podczas spalania. Do gatunków twardych zalicza się buk, dąb, wiąz i grab. Takie drewno jest twarde, zwarte i wolno się spala.

Do palenia w kominku nadają się także drzewa owocowe, takie jak grusza, śliwa, czy jabłoń. Oprócz dużej ilości ciepła wytwarzają również przyjemny zapach. Wysokiej jakości drewno opałowe to także orzech i oliwka. Drewno liściaste lekkie jest mało kaloryczne, dlatego jest mało efektywne jako opał do kominka. Niską wartość energetyczną mają topola, brzoza i kasztanowiec, a także drzewa owocowe, takie jak wiśnia i czereśnia.

Materiał partnera