kosiarka

Którą kosiarkę wybrać – spalinową czy elektryczną?

Kosiarka spalinowa czy elektryczna? Przed takim dylematem staje każdy, kto przymierza się do zakupu nowego sprzętu. Zasadniczo istnieje kilka fundamentalnych różnic pomiędzy obydwoma typami kosiarek, a każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Kiedy zatem lepiej wybrać kosiarkę spalinową, a kiedy kosiarkę elektryczną?

Kosiarka spalinowa a elektryczna. Najważniejsze różnice

Największym atutem kosiarek z silnikiem spalinowym jest możliwość pracy niezależnie od zasilania elektrycznego. Takie kosiarki cechują się efektywną pracą nawet na trudnym i zróżnicowanym terenie, a wysoka trawa nie stanowi dla nich problemu. Niemniej jednak mankamentem kosiarek spalinowych jest dość głośna praca i duży ciężar. Z kolei kosiarki elektryczne są lekki i ciche, ale mniej bezpieczne w użyciu ze względu na ryzyko przecięcia kabla. W tej sytuacji kryterium wyboru powinna stanowić powierzchnia ogrodu. Kosiarka elektryczna świetnie sprawdzi się na niewielkich posesjach o powierzchni nie większej niż 500 m2.

Kosiarki elektryczne zwykle dysponują mniejszą mocą, a więc nie radzą sobie w trudnym terenie. Ograniczenie stanowi także długość kabla, a ciekawą alternatywą jest zakup kosiarki akumulatorowej, którą przed rozpoczęciem prac wystarczy naładować. Kosiarka spalinowa Husqvarna może być wyposażona w napęd na koła, który ułatwia i przyspiesza koszenie. W niektórych modelach dostępnych w sklepie internetowym autoryzowanego dilera Husqvarny Nezo możliwa jest także regulacja prędkości. Jest to funkcja bardzo przydatna, zwłaszcza dla właścicieli dużych posesji.

Dodatkowe funkcje kosiarek spalinowych i elektrycznych

Wybierając odpowiedni dla siebie model kosiarki, warto przyjrzeć się także dodatkowym funkcjonalnością, które wpływają na komfort użytkowania sprzętu. W przypadku kosiarek elektrycznych uruchamianie ich jest bardzo proste, wystarczy bowiem włożyć wtyczkę do kontaktu i nacisnąć odpowiedni przycisk. Standardowo kosiarki spalinowe uruchamia się linką rozrusznika, co często bywa dość problematyczne. Dlatego warto zainwestować w kosiarkę z systemem łatwego startu. Takie modele wyposażone są w rozruszniki elektryczne. Wówczas, aby uruchomić kosiarkę, wystarczy włączyć odpowiedni przycisk.

Kolejna przydatna funkcja to mulczowanie trawy, czyli jej rozdrabnianie i rozrzucanie po trawniku. Jest to dodatkowa opcja dla kosiarek spalinowych wyposażonych w kosz. Rozdrobnione resztki traw nawożą trawę i chronią przed jej zeschnięciem w upalne dni.

Materiał partnera