kocioł na pellet

Kryteria wyboru kotła pelletowego

Kotły pelletowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem w Polsce. Służą one do wytwarzania w warunkach domowych energii cieplnej, dzięki której można ogrzać pomieszczenia oraz wode użytkową. Od tradycyjnych modeli kotłów stałopalnych odróżnia je technologia spalania – paliwo nie spala się na ruszcie wewnątrz kotła, a w specjalnym palniku, dzięki czemu warunki spalania są kontrolowane, co znajduje odzwierciedlenie w jego wydajności oraz emisyjności. Co trzeba wiedzieć przed wybraniem kotła pelletowego?

Jak wybrać kocioł na pellet?

Przede wszystkim trzeba się upewnić, że dany kocioł na pellet posiada odpowiednie certyfikacje i należy on do klasy 5. W ten sposób zyskujemy dwie rzeczy: po pierwsze, upewniamy się, że sprzęt, który mamy zamiar kupić jest wysokiej jakości. Po drugie zmniejszamy ilość zanieczyszczeń, która będzie emitowana w trakcie ogrzewania pomieszczeń.

Kolejnym aspektem jest moc kotła na pellet. Poziom mocy uzależniony jest od metrażu oraz przestrzeni, która będzie musiała zostać ogrzana przy jego pomocy. Należy wziąć pod uwagę, że zbyt słaby kocioł nie ogrzeje w pełni pomieszczeń oraz wody użytkowej, natomiast zakupienie z gór najmocniejszego będzie się wiązało jedynie z niepotrzebnymi wydatkami. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dostosowanie mocy kotła do metrażu na następującej zasadzie:

  • do 240 m2 kotły o mocy 12 kW,
  • do 400 m2 kotły o mocy 20 kW,
  • do 600 m2 kotły o mocy 30 kW.

Niezwykle ważne jest też dobranie rozmiarów kotła. Musi on pasować do pomieszczenia, w którym będzie przetrzymywany, a dodatkowo musi pasować do średnicy przewodu kominowego.

Prawidłowe dobranie powyższych kryteriów do naszych potrzeb sprawi, że łatwo u skutecznie będziemy ogrzewać pomieszczenia oraz wodę użytkowych w domu. Odpowiednie kotły na pellet można kupić w sklepach online, takich jak Piec.com.pl

Kocioł na pellet, jako dodatkowe urządzenie grzewcze

Zdarzają się przypadki, że ze względów finansowych lub budowlanych nie możemy sobie pozwolić na wymianę starego kotła grzewczego, a jednocześnie jego moc jest już niewystarczająca do jednoczesnego ogrzania pomieszczeń oraz wody użytkowej. W takich przypadkach możliwe jest kupienie specjalnych kotłów na pellet, które pełnią rolę pomocniczą i pozwalają niskim nakładem pracy i kosztów uzupełnić braki energetyczne występujące w domu.

Zdarza się również, że kotły na pellet wykorzystywane są jako awaryjne źródło ciepła, w momencie np. gdy w domu znajduje się kocioł elektryczny, ale dochodzi do przerwy w dostawie prądu.

Materiał partnera