fotel-biurowy

Kryteria wyboru fotela biurowego

Fotel biurowy jest nie tylko podstawowym elementem wyposażenia siedziby każdej firmy. Z tego mebla korzystamy praktycznie przez całe życie. Znajdziemy go w dziecięcym kąciku do odrabiania lekcji, pokoju młodzieżowym i domowym gabinecie. Wybór odpowiedniego fotela czy krzesła biurowego wpływa na komfort czasu spędzanego w pozycji siedzącej, co oczywiście przekłada się na efektywność pracy bądź nauki.

Poszukiwania odpowiedniego fotela lub krzesła biurowego należy zacząć od ustalenia, komu dany mebel ma służyć, gdzie się będzie znajdować i jak mocno będzie eksploatowany. Inne rozwiązania sprawdzą się w sytuacji, gdy szukamy typowego fotela młodzieżowego, natomiast inne w korporacyjnych biurach i salach konferencyjnych.

Krzesło lub fotel w miejscu do nauki

Szukając siedzenia dla naszych maluchów możemy brać pod uwagę zarówno klasyczne krzesła stacjonarne, jak i nowoczesne fotele na kółkach. Wybór krzesła bez możliwości regulacji wysokości siedziska i nachylenia oparcia jest jednak wskazany wyłącznie w sytuacji, gdy jego wysokość jest idealnie dopasowana do biurka bądź stołu, przy którym dodatkowo nie będziemy spędzać zbyt wiele czasu.

Dla nastolatków, którzy poświęcają więcej czasu na naukę oraz rozrywkę przed komputerem, zdecydowanie lepszą propozycją będzie fotel młodzieżowy na kółkach, z podłokietnikami, regulacją wysokości i oparcia. Warto zdecydować się na model z tapicerką o dużej odporności na ścieranie. Taki modele zazwyczaj dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej, dzięki czemu świetnie wkomponowują się w wystrój pokoju nastolatka.

Profesjonalne fotele biurowe

Zdecydowanie większe wymagania powinniśmy stawiać fotelom przeznaczonym do miejsca pracy. W biurze, w którym pracownicy spędzają wiele godzin dziennie, potrzebne są fotele ergonomiczne biurowe, które nie tylko zapewnią pracownikom komfort, ale przede wszystkim będą zapobiegały negatywnym skutkom siedzącego trybu życia.

Teoretycznie najlepszym rozwiązaniem byłby indywidualny zakup fotela dla każdego pracownika. W praktyce okazuje się to niemożliwe, dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór mebla, który można dowolnie konfigurować – podpowiada nasz rozmówca z firmy SITPLUS.

Przeglądając dostępne oferty zwracajmy więc uwagę na obecność opcji regulacji wysokości i nachylenia siedziska, ustawienia podłokietników, a także na oparcie, które powinno być dobrze wyprofilowane. Niezwykle komfortowym rozwiązaniem jest możliwość regulacji siły oporu oparcia czy blokady fotela w dowolnej pozycji.

Kolejnym ważnym elementem, którego nie powinno zabraknąć w profesjonalnym fotelu biurowym, jest regulowany lub samoregulujący się zagłówek. Podczas przedłużającej się pracy bezcenna okaże się możliwość swobodnego kołysania się (fotel zachowuje się dynamicznie i nie unieruchamia pracownika) oraz „oddychające” oparcie z siateczkowej membrany.

Stylowe fotele dyrektorskie i konferencyjne

Praca osób na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich jest zwykle mniej monotonna i pozwala na częstsze opuszczanie stanowiska przy biurku. Dlatego w kancelariach oraz gabinetach takich osób możemy pozwolić sobie na rozwiązania kładące większy nacisk na estetykę. Wybierając fotel dyrektorski możemy skusić się np. na stylowy mebel z tapicerką z ekoskóry.

W salach konferencyjnych, gdzie odbywają się spotkania biznesowe i rozmowy z pracownikami, również pamiętajmy o elegancji. Ponieważ w tych pomieszczeniach spędzamy z reguły mniej czasu, a dodatkowo nie używamy tak intensywnie komputerów, co umożliwia wygodne oparcie rąk o blat, możemy ustawić krzesła konferencyjne na klasycznych nogach lub płozach.

Materiał partnera