doniczki do kwiatów

Kryteria wyboru doniczki do kwiatów

Doniczki do kwiatów muszą mieć m.in. odpowiedni kształt, rozmiar, wysokość i rodzaj, aby rośliny dobrze się w nich rozwijały. Ponadto, donica powinna mieć też estetyczny design, aby gwarantowała spójność i harmonię w pomieszczeniu, ogrodzie, tarasie lub balkonie. Dowiedz się, czy najlepsze będą donice betonowe, drewniane, plastikowe czy może ceramiczne lub szklane.

Wybór doniczki do kwiatów: Jaki kształt, rozmiar, wysokość i rodzaj donicy?

Zastanawiając się, jaką donicę wybrać, należy zwrócić uwagę na jej kształt. Chociaż większość roślin nie ma co do niego konkretnych preferencji, to niektóre np. kaktusy, wolą donice okrągłe, draceny uwielbiają wąskie pojemniki bądź tak jak w przypadku pelargonii, donice prostokątne. Istotną kwestią jest także rozmiar. Warto pamiętać, że małe rośliny powinny być przesadzone z tymczasowej doniczki, w której zostały zakupione do doniczki o średnicy ok. 3 cm większej. Z kolei duże donice dla większych roślin, powinny mieć minimum 5-10 cm większą średnicę niż stara doniczka. Należy pamiętać, aby roślina nie miała zbyt ciasno (szybko zwiędnie) lub za dużo miejsca (korzenie za mocno się rozrosną i będzie problem z utratą składników odżywczych). Z kolei, jeśli chodzi o jej wysokość, to powinna być równa ok. 1/3 wysokości rośliny. Ważną kwestią jest również fakt, że każda z nich musi mieć otwór w dnie, który zapobiega zalaniu roślin, a następnie ich gniciu. Ponadto, należy również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest donica. Sprawdzają się np. donice betonowe, które dzięki odporności na wilgoć posłużą idealnie jako donice ogrodowe lub na balkon. Popularne są także doniczki plastikowe, które są odporne na uszkodzenia oraz z reguły mają niskie ceny. Równie odporna jest donica metalowa, która po odpowiednim zabezpieczeniu nie będzie korodować – nadaje się świetnie jako donica do podwieszenia. Innym rodzajem jest donica drewniana, która ze względu na naturalny wygląd świetnie wpisze się w estetykę ogrodu. Czasem wykorzystywane są także donice ceramiczne, które chronią roślinę zarówno przed mrozem, jak i przed przegrzaniem. W ofercie wielu sklepów pojawiają się też m.in. donice ze szkła, technorratanu, gliny itp.

Inne kwestie: Kolor i design donic do kwiatów

Warto również podkreślić, że obojętnie czy będą to np. doniczki na zioła, storczyki czy inne rośliny np. ze Sklep-Kwiecisty.pl, warto pamiętać, by zwrócić uwagę także na kolor pojemnika i ogólny design. Inaczej będą wyglądały doniczki balkonowe, a inaczej donice ogrodowe – każde powinny być jednak dopasowane do otoczenia. Nawet najpiękniejsza roślina będzie prezentować się gorzej w niepasującej doniczce, co z pewnością rzuci się w oczy. Tylko odpowiednio dobierając kolor i fakturę donicy uzyska się spójność aranżacyjną, która pomoże osiągnąć harmonię w pomieszczeniu, na tarasie, balkonie lub w ogrodzie.

Materiał partnera