Kryteria wyboru dachówek ceramicznych

Dach jest najbardziej widocznym już z daleka elementem budynku. Odpowiednio dobrany kolor i rodzaj pokrycia dachu, doda mu stylu, elegancji i będzie wspaniałą wizytówką mieszkańców. Tym bardziej zależy nam, aby dokonać trafnego wyboru, i tym bardziej powinniśmy rozważyć użycie dachówek ceramicznych. Występują one w tak różnych kształtach, kolorach i rozmiarach, że łatwo dobierzemy takie, które idealnie odpowiedzą na nasze potrzeby.

Jeśli planujemy pokryć nasz dach dachówką ceramiczną, warto o tym wiedzieć już w fazie projektu. Jest ona cięższa niż na przykład blacho-dachówka i musi to zostać uwzględnione przy wyliczeniach konstrukcji dachu, odpowiedni musi być też jego kąt nachylenia. Kolejnym kryterium, które będziemy brać pod uwagę, jest styl architektoniczny naszego budynku, oraz okolica, w jakiej się znajduje. Inne dachówki będą korzystnie wyglądać na tradycyjnym domu otoczonym łąkami czy lasem, a inne na nowoczesnej bryle w dzielnicy willowej dużego miasta.

Jak wybrać dostawcę?

Spytaliśmy o to ekspertów z hurtowni materiałów budowlanych SIGMA. Dowiedzieliśmy się, że najlepiej jednak szukać wyspecjalizowanych i rekomendowanych hurtowni. Oszczędzimy sobie sporo czasu i zachodu, bo mają one najczęściej nawiązaną współpracę z czołowymi producentami z kraju i zagranicy. Mogą też wspomóc w tworzeniu wyceny oraz projektu zadaszenia, a także posiadają własny tabor spedycyjny z autami różnej wielkości, dostosowanymi do potrzeb swoich klientów.

Rodzaje dachówek ceramicznych

Dachówki płaskie – najlepiej sprawdzą się na dachach domów w stylu minimalistycznym, o surowych, geometrycznych formach. Ich prosta, płaska forma podkreśli nowoczesny charakter budynku.

Dachówki karpiówki – są płaskie, ale na ich dolnej stronie znajduje się występ służący do zawieszania. Ich nazwa wynika z podobieństwa pokrycia dachu do łuski karpia. Najczęściej stosowane w architekturze tradycyjnej oraz w przypadku dachów o skomplikowanej konstrukcji z licznymi załamaniami połaci.

Dachówki esówki – o falistym profilu w kształcie leżącej litery S. Ten typ dachówek pochodzi z Holandii i dlatego często spotyka się je często pod nazwą dachówki holenderki. Nadają połaci dachu charakterystyczny pofalowany wygląd.

Dachówki marsylki – o charakterystycznych wyżłobieniach tworzących gęsty światłocień na połaci dachu. Ze względu na swoją budowę mogą występować w dużych formatach i wtedy są dobrym wyborem do budownictwa wielorodzinnego oraz budynków o prostych konstrukcjach i dużej powierzchni dachu.

Materiał partnera