zbiorniki na ścieki

Kryteria doboru zbiornika na ścieki. Co wziąć pod uwagę?

W dzisiejszych czasach montaż bezodpływowego zbiornika na ścieki to ostateczność. Szamba wykorzystywane są niemal wyłącznie na działkach, które nie mogą być podłączone do ogólnej sieci kanalizacyjnej, a jednocześnie warunki gruntowe uniemożliwiają budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeśli stoisz przed koniecznością budowy szamba, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Szamba wczoraj i dziś

Jeszcze na początku bieżącego stulecia używanie szamba było koniecznością dla większości właścicieli domów na terenach wiejskich. W tamtym czasie szamba najczęściej budowano z betonowych kręgów; niestety zbiorniki tego typu nie były szczelne. Obecnie również wykonuje się betonowe szamba – w postaci prefabrykowanych zbiorników, wykonywanych u producenta z dużych płyt. Niestety również taki sposób łączenia ścian zbiornika na ścieki nie gwarantuje wieloletniej szczelności, poza tym transport i montaż wielotonowego zbiornika jest po prostu bardzo drogi. Dlatego najlepszym, najbardziej ekologicznym, a zarazem najtańszym rozwiązaniem problemu odprowadzania domowych nieczystości jest budowa szamba ze zbiornikiem z tworzywa sztucznego. Jak wyjaśnia ekspert z firmy Bio Eden:

Plastikowe zbiorniki na szambo wciąż budzą wśród klientów spore wątpliwości. Czy taki materiał jest w stanie utrzymać napór gruntu i wypełniających go od wewnątrz nieczystości? Zdecydowanie tak. Do produkcji szamb wykorzystywane są najmocniejsze tworzywa zbrojone włóknem szklanym, a ich konstrukcja zapewnia równomierny rozkład sił oddziałujących na ściany. Dobry, atestowany zbiornik po prostu nie ma prawa pęknąć. Na nasze zbiorniki udzielamy wieloletniej gwarancji.

Jak wybrać zbiornik na ścieki?

Najważniejszym kryterium doboru plastikowego szamba jest jego pojemność, która musi być dostosowana do ilości ścieków produkowanych przez gospodarstwo domowe. Zbyt mały zbiornik będzie zbyt szybko się wypełniał, a jak wiadomo, wywóz ścieków kosztuje. Pojemność szamba uzależniona jest od jego wielkości, zatem niezbędne jest wygospodarowanie odpowiednio rozległej przestrzeni na działce. Niestety zdarza się, że jej kształt lub warunki gruntowe na danym terenie uniemożliwiają montaż jednego, wystarczająco dużego zbiornika. W takich sytuacjach warto skorzystać z doradztwa profesjonalistów, którzy mogą zaproponować np. połączenie kilku zbiorników i rozmieszczenie ich w bezpieczny sposób przy domu. Doświadczone firmy, które zajmują się sprzedażą i montażem zbiorników na ścieki, pomogą też obliczyć wymaganą pojemność szamba.

Materiał partnera