Sprzedaż działek budowlanych

Kredyt na zakup działki. Czy to się opłaca?

Zawsze warto realizować swoje marzenia bez względu na wszelkie przeszkody i okoliczności. Wybudowanie swojego własnego domu to rzecz warta każdego wysiłku. Z pewnością przeszkodą w realizacji takiego pragnienia nie mogą być kwestie finansowe związane z koniecznością zakupienia działki. Jeśli decydujemy się na postawienie domu wartego kilkaset tysięcy złotych, to z pewnością damy jeszcze radę sfinansować także zakup działki pod jego budowę.

Uzyskanie kredytu na zakup budowlany nie jest trudne

Zanim odpowiemy na pytanie postawione w tytule naszego artykułu, powiemy co nieco o sposobach finansowania zakupu działki. Najprościej, rzecz jasna jest kupić działkę za gotówkę, lecz zazwyczaj niewiele osób na to stać. W sytuacji, gdy nie dysponujemy wolnym kapitałem na realizację takiej inwestycji, w grę wchodzi jedynie kredytowanie całej transakcji. Nie jest to nadmiernie trudne do przeprowadzenia, lecz wymaga nieco wysiłku i energii w działaniu. Przede wszystkim nie należy martwić się zabezpieczeniem takiego kredytu, ponieważ będzie nim sama działka. Tak więc, jeśli tylko możemy się wykazać odpowiednimi dochodami, a więc zdolnością kredytową, to bez trudu znajdziemy bank, który nam pomoże. Oczywiście pożyczkodawca przed udzieleniem kredytu zażąda od kupującego przedstawienia dokumentów o warunkach zabudowy działki, a od sprzedającego aktu jej własności oraz aktualnych mapek. O tym, czy warto posiłkować się kredytem, kupując działkę, rozmawialiśmy ze specjalistami z firmy INLAND BIMO PROPERTY ze Szczecina.

Dlaczego i kiedy warto skredytować zakup działki budowlanej?

Zakup działki budowlanej nie musi być koniecznie związany z planami zbudowania na niej czegoś. Czasem jest to forma kapitałowej inwestycji, w sytuacji, gdy ktoś liczy na możliwość odsprzedania jej w przyszłości z zyskiem; sprawa opłacalności wzięcia w takim momencie kredytu jest trudna do ocenienia. Inaczej jest jednak wtedy, gdy na działce od razu zechcemy zbudować dom; nie ma żadnych wątpliwości, że biorąc kredyt na zakup działki w tym przypadku, postępujemy racjonalnie. Co jednak tutaj będzie naszym zyskiem? Przecież od kredytu trzeba płacić odsetki. Po pierwsze zyskamy coś, co jest trudne, czy wręcz niemożliwe do wycenienia, a więc świadomość posiadania swojego własnego wymarzonego i wyśnionego domu; to wartość największa. Po drugie, wbrew pozorom, skredytowanie zakupu działki i budowy domu, jest w dłuższej perspektywie czasowej, opłacalne także finansowo. Mając własny dom, nie musimy nikomu płacić czynszu, którego koszty w przypadku wynajmowania mieszkania, a nawet jego posiadania, w okresie wielu lat będą w sumie wyższe, niż odsetki płacone z tytułu spłacanego kredytu.

Materiał partnera