Kotły do ogrzewania domu

Kotły idealne do ogrzewania domu

Wybór odpowiedniego kotła do ogrzewania jest odpowiedzialnym zadaniem – to od tego zależy, w jakich warunkach spędzisz wiele najbliższych zim. Na rynku znajduje się kilka rodzajów pieców wartych uwagi.

  1. Kotły węglowe– jedne z najpopularniejszych pieców na paliwo stałe, które chętnie wybierane są w domach jednorodzinnych. Niski koszt zakupu i utrzymania przemawia na ich korzyść, lecz sporą wadą jest przymus regularnego dokładania opału i kontroli paleniska. Największą ich wadą jest jednak to, że znacznie wpływają na zanieczyszczenie atmosfery. Powoduje to ogromną degradację środowiska naturalnego.
  2. Kotły na pellet– coraz większą popularność zawdzięczają temu, że są niezwykle tanie w utrzymaniu. Ich duże zbiorniki paliwa i automatyczne podajniki to nieoceniona wygoda, więc Ty nie musisz przejmować się ich obsługą. Spalając pellet, otrzymujesz nawet 10 razy mniej popiołu niż w przypadku używania węgla, który ponadto można wykorzystać jako wartościowy nawóz . Chociaż wysokość w ich zakup jest wyższa niż w montażu przypadku pieców węglowych, są tańsze w eksploatacji, wydajniejsze, bardzo ekologiczne, zautomatyzowane i bezobsługowe. Na takie rozwiązania stawiają przedsiębiorczy posiadacze domów.
  3. Kotły gazowe – są tanie i wygodne w utrzymaniu, a w dodatku charakteryzują się czystością pracy – zwłaszcza w porównaniu do własności pieców na węgiel. Generują też znacznie mniej zanieczyszczeń. Mimo wszystko wysokie koszty inwestycji mogą odstraszać, tak samo jak fakt, że nie wszędzie da się podłączyć gaz.
  4. Kotły na ekogroszek –aktualne trendy proekologiczne zachęcają do zakupu tego typu pieców. Są one przyjazne dla środowiska i wygodne w użytkowaniu. Ich wadą może być to, że niestety ekogroszek nie należy do najtańszych paliw.

Kotły na pellet – dlaczego są polecane przez specjalistów?

Obecnie to kotły na pellet zaczęły wieść prym na rynku grzewczym. Charakteryzują się dużą wydajnością, ekonomicznością, uniwersalnym zastosowaniem i ekologicznością. Sterowanie instalacją grzewczą i podawanie paliwa są niezwykle wygodne – wszystko to dzieje się automatycznie, a użytkownik nie musi wykonywać męczącej pracy.

Jeśli chcesz postawić na kocioł tego typu, wybierz się do renomowanej firmy, takiej jak Pellux, która zajmuje się dystrybucją pieców na pellet. Dzięki temu dobierzesz odpowiednie rozwiązanie do swojego domu. Warto wiedzieć, że kotły, których produkcją zajmują się doświadczeni polscy i skandynawscy konstruktorzy, są przeznaczone do domów, jak i dużych obiektów produkcyjnych, handlowych itp. Inwestycja w taki piec zwraca się z nawiązką, tym bardziej że jego koszt nie jest znacząco większy niż choćby cena zakupu pieców na węgiel.

Materiał partnera