budowa domu z drewna

Koszty budowy domu z drewna

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach panuje moda na budowę domów nowoczesnych. Okazuje się jednak, że z roku na rok rośnie popularność tych wykonanych z drewna. Dziś nie są to już niskiej jakości konstrukcje, z nieestetycznym wykończeniem. Obecnie to wnętrza o unikalnym klimacie, oryginalnym designie i wykonane
z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań. Doceniają je osoby ceniące klasykę,
jak i design. A jaki jest koszt ich budowy?

Jaki jest koszt budowy domu tradycyjnego?

Pomimo iż popularność domów z drewna rośnie, nadal najpopularniejsze są ich ceglane wersje. Średni koszt wybudowania obiektu w stanie surowym w 2018 roku wyniósł 230 000 zł i około 400 000 zł przy całkowitym wykończeniu. Wspomniane kwoty dotyczą domu jednorodzinnego, o powierzchni ok. 120 mkw. Oczywiście wybranie nowocześniejszych rozwiązań może wiązać się ze znacznym wzrostem wydatków. Warto pamiętać, że przedstawione kwoty są jedynie szacunkami.

Budowa domu drewnianego a koszty

Duży wpływ na koszty budowy domu drewnianego ma jego rodzaj. Dostępne są modele szkieletowe, prefabrykowane oraz z bali. Decydując się na zakup tradycyjnego domu drewnianego, wykonanego na hali produkcyjnej i przewiezionego specjalnym transportem na działkę, można oczekiwać kosztu około 90 000 zł za 120 mkw. Rozwiązanie to sprawdza się jednak najczęściej w przypadku domków letniskowych.

Nieco droższą inwestycją są domy prefabrykowane i szkieletowe. Ten pierwszy jest wykonany z konstrukcji przygotowywanej w fabryce i składanej na placu budowy. Z kolei drugi stanowi szkielet drewniany, wypełniony drewnianymi częściami. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku koszty można szacować na poziomie ok. 170 000 zł za 120 mkw.

Najdroższym rodzajem domów drewnianych są te wykonane z bali. Cena idzie jednak w parze z jakością, trwałością i designem. W tej sytuacji wydatki mogą osiągnąć poziom ok. 220 000 zł za 120 mkw. w stanie surowym.

Co jeszcze ma wpływ na koszty budowy?

Specjaliści z firmy Stolhaus wyjaśniają: “jest wiele czynników mających wpływ na ostateczny koszt budowy. Zdecydowanie należy zrezygnować z niskich jakościowo materiałów, które, pomimo iż kuszą atrakcyjną ceną, w przyszłości wygenerują większe koszty. Konieczne jest również zaimpregnowanie i zaizolowanie całego obiektu, które ochroni go przed zbyt szybkim zniszczeniem.”

Domy drewniane to rozwiązanie wybierane najczęściej przez osoby szukające ekonomicznych, wygodnych i szybkich rozwiązań. Zamówienie właśnie takiej konstrukcji daje wiele możliwości rozbudowy, jednak decyzja powinna być przemyślana.             

Materiał partnera