kosze cargo metalowe do kuchni

Kosze cargo. Idealne do kuchni i nie tylko

Kosze cargo są popularnym i ergonomicznym uzupełnieniem mebli kuchennych i nie tylko. Pozwalają na zagospodarowanie trudno dostępnej przestrzeni i coraz częściej stanowią niezastąpiony element wyposażenia domu. Meble z systemem cargo są wygodne i bezpieczne w użyciu oraz znajdują coraz to szersze zastosowanie. Czym są kosze cargo, jakie są ich zalety i do czego mogą nam się przydać?

Czym są kosze cargo?

Są to kosze wykonane z drutu pokrytego farbą bądź chromem. Poruszają się na prowadnicach przymocowanych do frontu, co umożliwia swobodne wysuwanie ich z szafki, ponadto ich wysokość można dowolnie regulować i dostosować do naszych potrzeb. Przewaga mebli z systemem cargo nad zwykłymi szufladami polega na tym, że podczas wysuwania kosza, wysuwamy także całą zawartość szafki, a nie tylko jej niewielką sekcję. Dzięki temu mamy swobodny dostęp do wszystkich rzeczy czy produktów, które znajdują się w danej szafce, nawet tych znajdujących się w tylnej części korpusu szafki. Szczególnie sprawdzają się w wąskich, narożnych lub wysoko umieszczonych szafkach, których zagospodarowanie może być kłopotliwe.

Rodzaje koszy cargo

Kosze cargo występują w wielu ciekawych i użytkowych konfiguracjach. Można dopasować je do wielu rozmiarów szafek – najwęższe kosze cargo pozwalają na wykorzystanie szafek o szerokości 15 cm, a pozostałe – szafki o szerokości 20, 30, 40, 50 i 60 cm. Istnieją kosze cargo podblatowe, których wysokość wynosi 82 cm, kosze midi o wysokości 120-140 cm oraz maxi, przeznaczone do wysokiej zabudowy, które sięgają od 170 do 210 cm.

W zależności od rodzaju szafki, którą zagospodarujemy koszami cargo, możemy wybierać spośród koszy wysuwanych, obrotowych i opuszczanych. Wysuwane doskonale sprawdzą się w przypadku wysokich i wąskich szafek, w niewielkich pomieszczeniach oraz celem zagospodarowania niewielkiej wnęki powstałej podczas projektowania zabudowy. Obrotowe kosze pozwolą na maksymalne wykorzystanie trudno dostępnych, narożnych szafek oraz odpowiednie sortowanie produktów. Z kolei kosze opuszczane są świetnym rozwiązaniem do wysoko umiejscowionych szafek – pozwalają na opuszczenie koszy z zawartością na wysokość wzroku, ułatwiając tym samym korzystanie z górnej zabudowy.

Zalety koszy cargo

O zalety koszy cargo zapytaliśmy eksperta z firmy MWM Akcesoria Meblowe:

Wyposażenie mebli w kosze cargo ma wiele zalet. Największą z nich jest możliwość ich pełnego wysuwu, dzięki czemu mamy łatwy dostęp do wszystkich produktów lub przedmiotów znajdujących się w koszach. Ponadto mechanizm ten pozwala na udźwig nawet 120 kg, więc sprawdzi się w przechowywaniu zarówno lekkich, jak i ciężkich rzeczy. Oprócz tego, dzięki zastosowaniu prowadnic z hamulcami i systemu miękkiego dociągu szafki cargo domyka się cicho i miękko.Kosze cargo są w pełni bezpieczne – wspomniane wyżej prowadnice i system miękkiego dociągu zapobiegają gwałtownemu zamknięciu i silnemu trzaskaniu, a fronty szczelnie się domykają. Zastosowanie systemu cargo przyczynia się do wzrostu funkcjonalności mebli oraz poprawy komfortu pracy, a także ułatwia utrzymanie porządku wewnątrz zabudowy. Poza tym meble z koszami cargo są o wiele bardziej wydajne niż tradycyjne szafki z półkami czy szufladami, z uwagi na ich ponadprzeciętną pojemność.

Zastosowanie koszy cargo

Kosze cargo można spotkać najczęściej w kuchni, ponieważ mieszczą sporo produktów spożywczych, jak i garnków czy akcesoriów do gotowania oraz pozwalają je intuicyjnie posortować. Wysokie cargo może pełnić funkcję spiżarni, na którą w niewielkich pomieszczeniach kuchennych brakuje miejsca. Sprawdzają się również wtedy, gdy istnieje potrzeba składowania większej ilości produktów, np. jeśli robimy spore zakupy, które mają nam starczyć na długi czas.

System cargo, dzięki mnogości swoich zalet, znajduje w domach coraz szersze zastosowanie. Kosze do szafy na bieliznę są coraz chętniej wykorzystywane w sypialni – zapobiegają gnieceniu ubrań oraz pozwalają sprawnie zorganizować domową garderobę, wydzielając osobne miejsce na bieliznę, buty czy akcesoria. Mogą przydać się także w łazience, gdzie w wąskiej szafce możemy ukryć środki czystości, kosmetyki czy ręczniki lub zastąpić koszami cargo kosze na odzież do prania. Z kolei w pokoju dziecięcym znacznie ułatwiają utrzymanie porządku poprzez sortowanie zabawek.

Materiał partnera